00:51 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Steagul României, fluturat la Polul Nord! Un român a câştigat cel mai solicitant ultramaraton din lume

19 Mar, 2016 09:26 2844 Marime text

Steagul României a fost fluturat tocmai la Polul Nord, datorită bistriţeanul Tibi Uşeriu, care a reuşit imposibilul: a câştigat cel mai solicitant şi friguros ultramaraton din lume.

„Şi avem un câştigător al ediţiei din 2016 a 6633 Arctic Ultra: Tiberiu Uşeriu din România a trecut linia de finish la Tuktoyaktuk. Tibi a condus de la start şi până la finish şi este un campion indubitabil a celui mai dur şi friguros ultramaraton de pe planetă. Bravo, omule!”, au spus organizatorii.

Cursa s-a întins pe 563 de kilometri. Această distanţă trebuie parcursă în 180 de ore, pe temperaturi care ajung şi la -60 de grade şi pe un vânt ce poate trece şi la 200 de kilometri/oră.

În ultimele două zile de cursă, românul a făcut faţă şi unei răni la picior. Înainte să pornească în această aventură, Tibi şi-a pregătit corpul pentru temperaturile extreme: a alergat la -5, -10 grade doar în pantaloni scurţi pe cărări de munte, a dormit afară şi a făcut săptămânal baie într-un lac îngheţat.