03:41 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Wimbledon Irina Begu, eliminată de Șarapova

03 Jul, 2015 19:23 1577 Marime text

Irina Begu, cap de serie numărul 29, a fost eliminată de Maria Șarapova, a patra favorită, din turul al treilea al turneului de grand slam de la Wimbledon, informează romanialibera.ro.

Maria Șarapova s-a impus cu scorul de 6-4, 6-3, după o oră și 23 de minute de joc, timp în care românca a condus doar în prima parte a meciului.

Cu toate că a pierdut în doar două seturi, românca a jucat poate cel mai bun tenis al său. Ea a avut un serviciu foarte puternic și constant în primul set, însă și-a pierdut echilibrul în runda a doua, atunci când a ajuns să fie condusă cu 5-0 de adversară. Begu a revenit cu trei game-uri la rând, însă nu a mai reușit să facă și cel de-al treilea său break din această partidă.

O singură româncă a mai rămas pe tabloul principal, Monica Niculescu, 48 WTA, care o va întâlni, sâmbătă, tot în turul al treilea, pe Krystina Pliskova, 134 WTA.

Sursa: romanialibera.ro