21:21 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Volei CSM Constanța, victorie cu CSU Medicina Târgu Mureș, după o revenire spectaculoasă (GALERIE FOTO +VIDEO)

13 Jan, 2024 19:38 1156 Marime text

Echipa feminină de volei CSM Constanța a avut parte de un debut fericit în noul an în Divizia A1.

Astăzi, 13 ianuri 2024, în etapa a 12-a a campionatului, prima din retur, jucătoarele de pe litoral, antrenate de Florin Voinea și Radu Began, au susținut un meci important, întâlnind la Constanța CSU Medicina Târgu Mureș.

Înaintea partidei, cele două echipe, vecine de clasament, erau despărțite de două puncte, CSM Constanța fiind în față.

Deși formația din Tg. Mureș a câștigat primul set, după 25-19, conducând astfel cu 1-0, gazdele s-au mobilizat și nu le-au mai lăsat nicio șansă adversarelor până la final, realizând, după o oră și 33 de minute de joc, o victorie de trei puncte, după 3-1 la final: 19-25, 25-22, 25-19, 25-13.

Au evoluat pentru echipa de pe litoral: Fine Martinez 19 puncte, Grama 12p, Petrova 10p (21 preluări, 67% pozitive, 48% excelente), Cimpu 10p, Iancu 8p (37 preluări, 46%, 30%), Spînoche 6p, Stanchulova 1p, Jancova libero, Știrbu.

Este cea de-a 4-a victorie în această stagiune pentru CSM Constanța, aflată la primul sezon în elita voleiului feminin românesc.

Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Urmează un meci extrem de dificil, în deplasare, cu CSM Corona Brașov, pe care echipa noastră a învins-o în tur, cu 3-2, după un joc dramatic. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: ZIUA de Constanța

Surorile Marilena și Andreea Puică, adversare în meciul CSM Constanța - România Under-17 (GALERIE FOTO)