02:38 11 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Umilinta pentru "cainisorii rosi"

01 Nov, 2002 00:00 545 Marime text

FC Farul Constanta - Dinamo Bucuresti 5-0 (2-0)

Toate golurile "marinarilor" au fost marcate de seniori

Echipa de tineret a Farului s-a impus categoric in derby-ul pentru locul intai al campionatului invingand ieri formatia similara a celor de la Dinamo cu scorul de 5-0 (2-0). Cu un lot format in marea lui majoritate din jucatori de la echipa de seniori trupa lui Cristian Camui nu a avut probleme in a transa victoria de partea sa. Era minutul 25 cand o centrare a lui Senin a fost reluata cu capul in poarta de Chirea. Apoi peste 15 minute Chirea a devenit servant pentru reusita lui Dicu, scorul la pauza fiind 2-0. La revenirea de la cabine tot Farul a dominat jocul si conform asteptarilor a majorat scorul. Dicu (62) a fost faultat in careu, penalty-ul fiind transformat de Zicu, iar Usurelu a inscris un gol de senzatie cu un sut de la 16 m aproape de vinclu. Cu doua minute inainte de final, Chirea a inchis tabela de marcaj cu un sut pe coltul lung la capatul unei actiuni personale pe partea dreapta.FC Farul: Unchias (Vlas), Balan (12 Anghel, 75 Micu), Tanasa, Petcu (46 Oprea), Ad. Voicu, Chirea, Usurelu, Dicu, Senin, Zicu, Hrib (46 Miron). 4.Antrenor: Cristian Camui.Dinamo: Posteuca, Cheacu, Trifu, Dragomir, Chidea, Iliescu, Ilin, Prodan, Rata (70 Aelenei), Coman (77 Francisc), Buca (55 Petrescu). Antrenor: Ionel Augustin.Arbitri: D. Burca - Cr. Soptelea, P. Dimancea.