13:16 06 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

U Craiova 1948 – Farul Constanța 4 – 0. Eșec drastic suferit de campioana României

04 Sep, 2023 09:41 975 Marime text

Campioana României, Farul Constanța a suferit o înfrângere aspră pe Ion Oblemenco, în fața lui U Craiova 1948. Echipa lui Hagi a pierdut cu 4 – 0 meciul din etapa cu numărul 8 din Superligă.

Primul gol al oltenilor a fost marcat în minutul 18, prin Van Durmen, care a reluat cu capul o centrare de pe partea dreaptă.

În prelungirile primei reprize Farul a mai primit un gol, acesta fiind marcat de Dragoș Albu.

În minutul 57 scorul a devenit 3 – 0 pentru U Craiova 1948, după reușita lui Baeten.

Tabela a fost închisă de Juan Bauza, în minutul 80.

După acest succes, oltenii au urcat pe locul opt, în timp ce Farul ocupă poziția a 9-a.

Au evoluat - FC U Craiova 1948 (antrenor Vasilică Dumitru): R. Popa - Compagnucci, Lacroix, Henriques, Mascarenhas - C. Albu (70 V. Pop), V. Achim - Baeten (75 Sidibe), Bauza, Van Durmen (75 Bahassa) - Chițu. Rezerve: Gurău - R. Negru, Padula, Blidar, Blănuță, Ibrahim.
Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Dussaut (28 Sîrbu), Boli, M. Popescu (73 T. Băluță), Kiki - Artean, Nedelcu, Grameni (73 Budescu) - Vînă (46 Grigoryan), L. Munteanu, Mazilu (73 Sali). Rezerve: Buzbuchi - Gustavo, N. Popescu, Queiros.

Au arbitrat: Marian Barbu (Făgăraș - Brașov) - Vasile Marinescu (București) și George Neacșu (Câmpulung Muscel - Argeș). Arbitru rezervă: Sorin Vădana (Cluj Napoca)

Arbitru VAR: Rareș Vidican (Satu Mare)

Arbitru AVAR: Raul Ghiciulescu (Lugoj - Timiș)

Observator arbitri: Teodora Albon (Cluj Napoca)

Observator joc: Ioan Mărginean (Alba Iulia)