20:19 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Trei goluri pentru Gică Hagi în Real Madrid - Athletic Bilbao 5-0. 30 de ani de la acel moment magic al „Regelui“

18 Feb, 2022 00:00 3115 Marime text

• În meciul din februarie 1992, Gică Hagi a înscris primele trei goluri de pe „Santiago Bernabeu“, în minutele 22, 51 și 55, ulterior mai marcând Hierro și Hugo Sanchez.

S-au împlinit 30 de ani de la meciul Real Madrid - Athletic Bilbao 5-0, din februarie 1992, în care Gică Hagi a marcat trei dintre golurile formației din capitala Spaniei.

Disputa de pe „Santiago Bernabeu“ a avut loc în etapa a 22-a a sezonului 1991/1992. Gică Hagi a dus scorul la 3-0, prin golurile sale din minutele 22, 51 şi 55 (ultimul, marcă înregistrată, fiind marcat după o cursă impetuoasă încheiată cu un șut cu stângul din afara careului). Celelalte două reușite au purtat semnăturile lui Hierro (63) şi Hugo Sanchez (75). „16 februarie 1992, Primera Division: Real Madrid - Athletic Bilbao 5-0. În minutele 22, 51 si 53 reușeam singurul meu hattrick pentru Real Madrid“, este mesajul de pe pagina de Facebook „Gheorghe Hagi“.

Pregătită de Leo Beenhakker, echipa din acel meci a lui Real Madrid a fost: Buyo - Maqueda, Villarroya, Chendo, Hierro, Sanchis, Lasa, Hagi, Michel (85 Luis Milla), Butragueno, Hugo Sanchez. Athletic Bilbao (antrenor, Inaki Saez) a jucat cu: Iru - Ayarza, Lacabeg, Tabuenca (58 Luque), Aitor Larrazabal, Andrinua, De La Fuente, Garitano, Escurza (60 Villabona), Urrutia, Ziganda.

Gică Hagi a jucat la Real Madrid două sezoane, 1990/1991 şi 1991/1992, susţinând în acest interval 84 de meciuri, înscriind de 20 de ori şi cucerind Supercupa Spaniei.

PRECIZĂRI

Imaginea a fost preluată de pe pagina de Facebook „Gheorghe Hagi“.

S-au împlinit 30 de ani de când Gică Hagi a marcat celebrul gol de la mijlocul terenului pentru Real Madrid (VIDEO)