23:57 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Tenis de masă La Campionatul European din Franța, România s-a calificat în sferturile de finală

05 Sep, 2019 21:55 2454 Marime text
Echipa națională de tenis de masă senioare a României s-a calificat, astăzi, în sferturile de finală ale Campionatului European de la Nantes (Franța).

Condusă de selecționerul Viorel Filimon, din Constanța, și cu constănțeanca Eliza Samara în echipă, România a câștigat ambele meciuri din grupă cu 3-0 și a încheiat seria pe prima poziție. Din efectiv mai fac parte Adina Diaconu și Irina Ciobanu.

Clasament: 1. România - 4p, 2. Spania - 3p, 3. Slovacia - 2p.

Rezultatele au fost:

România - Slovacia 3-0

• Bernadette Szocs - Ema Labosova 3-0 (11-6, 11-7, 11-5)
• Elizabeta Samara - Ema Jurkova 3-0 (11-4, 11-7, 11-5)
• Daniela Dodean Monteiro - victorie cu 3-0 (neprezentare)

România - Spania 3-0

• Bernadette Szocs - Galia Dvorak 3-0 (11-9, 11-6, 11-6)
• Elizabeta Samara - Maria Xiao 3-2 (11-6, 11-9, 9-11, 9-11, 11-8)
• Daniela Dodean Monteiro - Xuan Zhang 3-1 (11-7, 11-8, 9-11, 11-5).

Calificare în sferturile de finală de la Campionatul European pe echipe 2019! Naționala feminină a câștigat cu un scor identic meciurile din grupă și visează la medalii!, se arată pe pagina de Facebook a Federației Române de Tenis de Masă.

În Franța, evoluează și formația masculină a României, condusă de antrenorul constănțean Andrei Filimon și cu tânărul Cristi Pletea (și el din Constanța) în lot.

Cu o victorie și o înfrângere, tricolorii au încheiat seria pe locul doi și nu au prins sferturile, ierarhia grupei fiind: 1. Suedia - 4p, 2. România - 3p, 3. Ungaria - 2p. Din lotul României mai fac parte  Adrian Crișan și Hunor Szocs.

Rezultate:

România - Ungaria 3-1

• Cristian Pletea - Tamas Lakatos 3-0 (11-9, 11-7, 11-9)
• Ovidiu Ionescu - Bence Majoros 2-3 (10-12, 9-11, 11-5, 11-7, 9-11)
• Rareș Șipoș - Adam Szudi 3-2 (11-6, 10-12, 4-11, 11-7, 11-7)
• Cristian Pletea - Bence Majoros 3-1 (11-8, 11-13, 11-9, 11-5)

România - Suedia 0-3

• Ovidiu Ionescu - Jan Persson 0-3 (5-11, 8-11, 4-11)
• Rareș Șipoș - Mattias Falck 2-3 (11-7, 5-11, 11-7, 5-11, 10-12)
• Cristian Pletea - Kristian Karlsson 2-3 (11-4, 12-10, 9-11, 9-11, 3-11).

UPDATE:

Selecţionata feminină a României va întâlni în sferturi Franţa, iar cine va câştiga partida va avea ca adversară în semifinală învingătoarea din meciul Polonia - Olanda.

Celelalte două sferturi sunt Ungaria - Ucraina şi Portugalia - Germania.

Sursa foto: Facebook (Federația Română de Tenis de Masă)