20:30 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

TBV Lemgo a luat in sfarsit bataie

13 Dec, 2002 00:00 788 Marime text

Eliminata din Cupa Germaniei

Echipa lui Volker Mudrow a fost invinsa cu 32-30 de THW Kiel

In cel mai atractiv meci al optimilor de finala ale Cupei Germaniei la handbal, TBV Lemgo, adversara HCM Constanta in "Cupa Cupelor", a pierdut miercuri in fata celor de la THW Kiel, formatie ce a invins pe Fibrexnylon Savinesti in ambele meciuri din cadrul Ligii Campionilor. La capatul unei partide dramatice, TBV s-a vazut invinsa cu scorul de 32-30 (la pauza 14-12) si totodata eliminata din cupa. In ciuda accidentarii centrului Christian Schwarzer, TBV Lemgo a avut un inceput bun de meci, conducand in prima jumatate a celei dintai reprize cu scorul de 10-5 datorita unui portar, Christian Ramota, aflat in zi de gratie. A venit randul ca portarul lui THW sa iasa si el in evidenta si sa apere cateva ocazii uriase, astfel ca pana la pauza am asistat la o rasturnare spectaculoasa, THW preluand conducerea cu 14-12. La reluare, partida a fost echilibrata, astfel ca inainte cu trei minute inainte de fluierul final scorul era 29-28 pentru THW, TBV incercand sa forteze victoria. Nu a reusit, suferind astfel prima infrangere in sezonul 2002-2003, dupa un parcurs fara greseala in campionat. Pentru TBV au marcat: Zerbe (7), Kehrmann (7), Baur (5, 2 din 7 m), Baumgartner (4), Kothe (2), Stephan (2), Binder (2), M. Ramota (1), iar pentru Kiel: Petterson (10, 7 din 7 m), Bjerre (7), Petersen (6), Jakobsen (4, 1 din 7 m), Dominikovic (3), L=F6vgren (2).