13:43 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Superliga 2023/2024 Farul Constanța – Universitatea Craiova 2 – 0. „Dubla” lui Louis Munteanu a decis meciul

28 Aug, 2023 09:29 921 Marime text

Farul Constanța și Universitatea Craiova s-au întâlnit duminică seară, la Ovidiu, într-un meci din cadrul etapei a șaptea din Superligă.

Campioana României a câștigat duelul cu oltenii, stabilind scorul final, 2 – 0, încă din prima repriză.

Ambele goluri ale formației lui Gheorghe Hagi au fost marcate de Louis Munteanu. Atacantul trupei de pe litoral a punctat mai întâi în minutul 17, cu un șut din interiorul careului de 6 metri. Al doilea gol a fost marcat în minutul 35, cu un șut senzațional direct din lovitură liberă.

După această evoluție, Munteanu a fost declarat omul meciului.

Pentru Farul, a fost a treia victorie a sezonului, după trei eșecuri la rând. De cealaltă parte, Universitatea Craiova a suferit prima înfrângere din acest campionat.

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Kiki, Larie, Boli, Dussaut (73 Sîrbu) - Artean, Nedelcu (58 Nedelcu), Grameni - Mazilu (46 M. Popescu), L. Munteanu (58 Rivaldinho), Vînă (58 Budescu). Rezerve: Buzbuchi - Sîrbu, Gustavo, Sali, Grosu.

Univ. Craiova (antrenor Laurențiu Reghecampf): I. Popescu - Căpățână (78 Koljic), Zajkov, Da Silva (46 Crețu), Bancu - Kurtic (46 Mateiu), Screciu - Ivan, Baiaram (73 Danciu), Mitriță - Markovic (46 Cîmpanu). Rezerve: Lazar - Badelj, Ndong, Roguljic.

Superliga 2023/2024 Farul Constanța are derby cu Universitatea Craiova, duminică, 27 august. „Asigur suporterii că vom da totul pe teren ca să luăm cele trei puncte”