08:12 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

SSC Farul a cedat la limită pe terenul echipei ASU Poli Timișoara. Oaspeții au jucat în zece din minutul 2!

06 Oct, 2018 14:15 2330 Marime text
SSC Farul Constanța, echipa de fotbal nou promovată în Liga a 2-a, a întâlnit astăzi ASU Poli Timișoara în deplasare, în etapa a zecea a campionatului.

Gazdele s-au impus la limită, scor 1-0 (Coadă 9), după ce SSC Farul a jucat în zece oameni din minutul 2, după ce Nicolae Moise a fost eliminat, arbitrul sancționând cu roșu direct o intrare a atacantului constănțean la portarul advers.

SSC Farul (antrenori, Petre Grigoraș și Marian Dinu) a jucat cu: M. Popa - Sabangeanu (85 Licu), Dombrovoschi, Roumadi, C. Zanfir - Tudorică (78 Păun), Doumbia - Al. Grigoraș (cpt.), Mbaka (78 Apostolache), Momodou - N. Moise.

Antrenorul ASU Poli, Cosmin Petruescu, a folosit echipa: R. Murariu - Bilia (cpt.), Coadă, Nicolescu, Dr. Cojocaru - A. Ignea, Lazea, Poparadu (46 Bedea), Bozian (89 Miholca) - Bănică (46 Schieb), Velici.

Eliminarea lui Moise ne-a dat peste cap tot ce pregătisem. Nu știu dacă trebuia cartonaș roșu, dar de acolo s-a stricat totul. Mie mi s-a părut că jucătorul nostru a fost împins. Nu știu cât de dură a fost intrarea sa ca să dai roșu în minutul 2. În zece oameni, echipa, care și așa se confruntă cu probleme fizice (în vară neefectuându-se pregătire centralizată), a trebuit să depună efort suplimentar. Însă, chiar și așa, ne-am ținut bine. În felicit pe băieți pentru angajament. În inferioritate numerică, era foarte greu să obținem un scor pozitiv, a declarat Petre Grigoraș.

Partida a început cu o întârziere de nouă minute, după ce la stadionul Dan Păltinișanu nu era a doua salvare, gazdele fiind in pericol de a pierde meciul la masa verde.

Din etapa a zecea, vineri și astăzi, s-au mai jucat meciurile: FC Argeș - Petrolul Ploiești 3-0, CS Balotești - Academica Clinceni 1-3,  Pandurii Tg. Jiu - UTA 1-2, Luceafărul Oradea - Sportul Snagov 1-1, Metaloglobus București - ACS Poli Timișoara 1-0, Chindia Târgoviște - Ripensia Timișoara 4-2,  Energeticianul - Dacia Unirea Brăila 4-0, Aerostar Bacău - CS Mioveni 0-3. Runda se încheie duminică, 7 octombrie, cu partida U Cluj - Daco-Getica București (ora 12.00).

Clasament: 1. Snagov - 24p, 2. Clinceni - 21p, 3. FC Argeş - 21p, 4. Chindia - 20p, 5. Petrolul - 19p, 6. Mioveni - 19p, 7. Pandurii - 18p, 8. U. Cluj - 16p, 9. Energeticianul - 16p, 10. UTA - 16p, 11. ASU Poli - 14p, 12. Metaloglobus - 14p, 13. Daco-Getica - 10p, 14. SSC Farul - 9p, 15. Luceafărul - 9p, 16. Ripensia - 8p, 17. Baloteşti - 8p, 18. Aerostar - 7p, 19. ACS Poli - 5p, 20. Dacia Unirea - 4p.

În etapa următoare, SSC Farul va întâlni U Cluj la Constanța, pe stadionul Farul, miercuri, 10 octombrie, de la ora 16.00.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (FC Farul Constanța)