11:27 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep a reuşit victoria carierei la US Open

31 Aug, 2011 05:34 2812 Marime text

halep.jpgLa distanţă de o zi de la victoria Alexandrei Dulgheru în faţa câştigătoarei de la Wimbledon, cehoaica Petra Kvitova, constănţeanca Simona Halep a obţinut cea mai improtantă victorie din carieră, învingând-o în turul inaugural al turneului de la US Open, pe deţinătoarea titlului de la Roland Garros.

La doar a doua prezenţă pe tabloul principal de la US Open, Simona Halep a reuşit primul succes la acest turneu, chiar în faţa unei favorite la câştigarea trofeului, chinezoaica Na Li. Constănţeanca nu s-a speriat de valoarea adversarei şi a reuşit un prim set perfect, dominând-o la toate capitolele pe asiatică. Astfel, după doar 33 de minute de joc, Halep câştiga primul set cu 6-2 şi deja se întrevedea cea de-a doua mare surpriză a turneului feminin de la Flushing Meadows, după victoria Alexandrei Dulgheru în faţa Petrei Kvitova. Eleva lui Firicel Tomai nu a slăbit ritmul nici în setul secund, reuşind un break chiar în debutul acestuia. Na Li recuperează handicapul cu un break câştigat la scorul de 4-2 şi egalează situaţia la game-uri după ce se impune şi pe serviciul său. La 5-5, Halep reuşeşte un nou break, decisiv pentru soarta partidei, constănţeanca câştigând setul al doilea cu 7-5 şi implicit meciul. Jucătoarea de doar 19 ani va juca în turul al doilea cu învingătoarea din partida Mathilde Johansson - Carla Suarez Navarro (Franţa/Spania). Tot ieri, Irina Begu a fost eliminată în runda inaugurală de italianca Robert Vinci, cap de serie numărul 18, cu 3-6, 4-6.