Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
21:46 21 04 2019 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Se împlineşte un an de la moartea fostului campion Cătălin Nagy - „Marius Iulian Ursoi ne lipseşte enorm“ (galerie foto)

ro

19 Sep, 2017 00:00 3937 Marime text
Miercuri, 20 septembrie, se împlineşte un an de când Marius Iulian Ursoi, fost campion mondial la Muay Thai (în 1997), fost multiplu campion naţional şi cel care a pregătit, la AS Kickbox Ursoi, sportivi de toate vârstele, s-a stins din viaţă, la numai 44 de ani. 
 
Cătălin Nagy, preşedintele AS Kickbox Ursoi, spune că anul scurs fără Iulian Ursoi a fost unul „deosebit de greu“. „Iulică Ursoi ne lipseşte enorm, atât mie, cât şi sportivilor. Cu copiii se lucrează mai greu, atât cei mici, cât şi cei mari îl iubeau, iar absenţa lui s-a simţit. Încet-încet însă, familia Kickbox Ursoi, unită, a reuşit să meargă mai departe. Cei câţiva băieţi mai mari s-au autodepăşit, astfel încât copiii să simtă cât mai puţin lipsa lui Iulică la antrenament. Însă, la 40 de zile, la trei luni, la şase luni şi acum, la un an, s-au ţinut mereu momente de reculegere în amintirea sa. Am reuşit să participăm cu luptători de toate vârstele la diferite competiţii, cu rezultate foarte bune, ţinând cont de tragedia prin care a trecut clubul nostru. Eu le-am spus mereu că, toţi, de la mic la mare, trebuie să rămânem uniţi în memoria lui. Suntem o familie, iar spiritul lui Marius Iulian Ursoi merge mai departe“, a spus Cătălin Nagy.

Surpriza Dănuţ Gălăţeanu

Dintre sportivii mici se remarcă cinci copii cu vârste de 11 şi 12 ani, cu rezultate deosebite în competiţii: Andrei Alexandru, Cristian Ene, Mario Ene, Ştefan Coroamă şi Cocoşel Băncuţă. Dintre cei mari, Liviu Iancu şi Dănuţ Gălăţeanu au debutat în gale profesioniste, ca Urban Legend şi Colosseum. „Avem campioni mici şi mari. Cei cinci mici confirmă, aducând medalii strălucitoare în vitrine clubului. Liviu Iancu e campion naţional de amatori, iar acum are evoluţii şi victorii frumoase în galele profesioniste. Dănuţ Gălăţeanu este o surpriză plăcută. Un sportiv cuminte, exemplar, care se alimentează foarte corect, se odihneşte bine şi stă departe de tentaţiile şi viciile din ziua de azi. E şi student la o facultate destul de grea“, a arătat Cătălin Nagy. 

Crescuţi în spiritul Ursoi 

Preşedintele AS Kickbox Ursoi spune că „noi, la acest club, am oferit mereu copiilor cu mai puţine şanse în viaţă oportunitatea ca prin sport să poată realiza ceva. Marius Iulian Ursoi a ajutat foarte mult sportivii noştri, atât în sală, cât şi în afara ei, lucru pe care îl promovez şi eu, împreună cu colectivul tehnic format din băieţi crescuţi în spiritul campionului Ursoi, care au rămas în sală şi care acum antrenează noii sportivi“.

„Odihneşte-te în pace, frate!“

Cătălin Nagy precizează că planul său principal e să menţină acest grup strâns unit „să putem dedica în continuare victorii importante memoriei lui Marius Iulian Ursoi. Mulţumesc în primul rând colectivului tehnic, alcătuit din băieţi de mare caracter, părinţilor celor mici, care au înţeles mereu să fie lângă noi, prietenilor apropiaţi ai lui Iulică, ce ne sprijină când avem nevoie, sponsorilor şi tuturor celor care fac într-un fel sau altul parte din frumoasa familie Kickbox Ursoi. Vreau ca acest nume mare al kickboxingului românesc să dăinuie peste ani prin aceşti copii, care să ne facă mândri de ei. Ţin ca, la final, să spun din nou «Odihneşte-te în pace, frate! Fie ca Dumnezeu să aibă grijă de tine!»“.

Ti-a placut articolul?

Comentarii