17:59 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

România Under-17 s-a calificat la Turul de Elită. Academia Hagi a avut șase jucători convocați la turneul de calificare

01 Nov, 2019 00:00 1629 Marime text
Întrecerile grupei 10 de calificare la Turul de Elită al Campionatului European de fotbal Under-17 (rezervat jucătorilor născuți după 1 ianuarie 2003) au avut loc în România (la Buftea și Mogoșoaia), timp de șase zile.

Echipa României a încheiat seria pe locul al treilea și a obținut calificarea la Turul de Elită (ultrima fază de calificare înaintea turneului final). Bilanțul tricolorilor a fost de două victorii și o înfrângere: 0-1 cu Elveția, 1-0 cu Rusia și 6-0 cu San Marino. Printre jucătorii convocați de selecționerul Adrian Văsâi s-au numărat și șase jucători ai Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi: Gabriel Dănuleasa, Dan Sîrbu, Bogdan Lazăr, Roberto Mălăele, Ștefan Bodișteanu și Luca Andronache. În ultimul meci, care a decis calificarea României, jucătorii Academiei Hagi au marcat cinci din cele șase goluri ale tricolorilor: Roberto Mălăele - 2, Ștefan Bodișteanu, Bogdan Lazăr și Luca Andronache. Clasamentul final a fost: 1. Elveția - 6p, 2. Rusia - 6p, 3. România - 6p, 4. San Marino - 0p.
În cele trei meciuri, jucătorii de la Academia Hagi au evoluat astfel:
  1. România - Elveția 0-1

Gabriel Dănuleasa - fundaș central, a fost titular și a jucat tot meciul;
Dan Sîrbu - fundaș central, a fost titular și a jucat tot meciul;
Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a fost titular și a jucat tot meciul;
Roberto Mălăele - mijlocaș, a intrat pe teren în minutul 80;
Ștefan Bodișteanu - mijlocaș ofensiv, a fost titular și a jucat până în minutul 80;
Luca Andronache - atacant, a fost titular și a jucat tot meciul.
  1. România - Rusia 1-0

Roberto Mălăele - mijlocaș, a rămas pe banca de rezerve;
Ștefan Bodișteanu - mijlocaș ofensiv, a fost titular și a jucat până în minutul 90+3;

1. România - San Marino 6-0

Gabriel Dănuleasa - fundaș central, nu a jucat, fiind suspendat;
Dan Sîrbu - fundaș central, a fost titular și a jucat până în minutul 59;
Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a fost titular, a înscris în minutul 25 (2-0) și a jucat până la pauză;
Roberto Mălăele - mijlocaș, a fost titular, a marcat o dublă în minutele 31 și 45+1 (4-0 și 5-0) și a jucat tot meciul;
Ștefan Bodișteanu - mijlocaș ofensiv, a fost titular, a deschis scorul în minutul 19 (1-0) și a jucat tot meciul;
Luca Andronache - atacant, a fost titular, a marcat în minutul 30 (3-0) și a jucat tot meciul.

Imaginea a fost preluată de pe site-ul oficial al Academiei Hagi.

Rafael Munteanu, de la Academia Hagi, cel mai bun portar al Danone Nations Cup, în turneul campioanelor din 2018 (galerie foto)