Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
15:13 26 04 2019 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Prof. Ortansa Andronic, primul director CSS1 Constanţa, în peisajul sportiv din 1958. Conducătorii şi denumirile instituţiei, de-a lungul anilor (galerie foto)

ro

07 Mar, 2019 00:00 854 Marime text
Pepinieră a sportului constănţean şi românesc, Clubul Sportiv Şcolar nr. 1 Constanţa şi-a început activitatea în 1958, sub denumirea Şcoala Sportivă de Elevi nr. 1 Constanţa, iar primul director a fost prof. Ortansa Andronic.
 
În cei aproape 61 de ani de viaţă, CSS1 a avut 11 directori: prof. Ortansa Andronic, prof. Eugen Simionescu, prof. Victor Albu, prof. Sorin Popescu, prof. Traian Bucovală, prof. Elena Buhaiev, prof. Cristiana Rodica Costara, prof. Radu Emil Buzan, prof. Nicoleta Copoiu, prof. Iulian Gheorghe Popa şi prof. Maria-Magdalena Rusu (cea care conduce instituţia în prezent).
 
Dintre aceştia, cel mai lung mandat i-a aparţinut prof. Sorin Popescu (director timp de aproape 18 ani, între 1 septembrie 1972 şi 31 ianuarie 1990), urmat de Cristiana Rodica Costara, care a ocupat funcţia timp de nouă ani, în două mandate (1 septembrie 2003 - 31 august 2010 şi 1 septembrie 2012 - 31 august 2014). În momentul de faţă, CSS1 Constanţa se află sub tutela Ministerului Educaţiei Naţionale.
 

Directori şi directori adjuncţi ai instituţiei de la înfiinţare până în prezent

 
1 septembrie 1958 - 31 august 1962: prof. Ortansa Andronic - director
1 septembrie 1962 - 31 august 1967: prof. Eugen Simionescu - director, prof. Virgil Andronic - director adjunct
1 septembrie 1967 - 31 august 1972: prof. Victor Albu - director, prof. Traian Bucovală - director adjunct
1 septembrie 1972 - 31 ianuarie 1990: prof. Sorin Popescu - director, prof. Traian Bucovală - director adjunct (1972 - 1979), prof. Gheorghe Popa - director adjunct (1979 - 1990)
31 ianuarie 1990 - 31 august 1997: prof. Traian Bucovală - director, după un scurt interimat asigurat de prof. Petre Toader, prof. Petre Badea - director adjunct
1 septembrie 1997 - 31 august 2003: prof. Elena Buhaiev - director, prof. Octavian Tileagă - director adjunct (15 noiembrie 1999 - 31 octombrie 2000)
1 septembrie 2003 - 31 august 2010: prof. Cristiana Rodica Costara - director, prof. Mihail Făgărăşan - director adjunct
1 septembrie 2010 - 31 august 2011: prof. Radu Emil Buzan - director, prof. Dumitru Muşi - director adjunct
1 septembrie 2011 - 31 august 2012: prof. Radu Emil Buzan - director, prof. Cătălin Ganera - director adjunct
1 septembrie 2012 - 31 august 2014: prof. Cristiana Rodica Costara - director, prof. Iulian Gheorghe Popa - director adjunct
1 septembrie 2014 - 31 august 2016: prof. Nicoleta Copoiu - director, prof. Iulian Gheorghe Popa - director adjunct
1 septembrie 2016 - 8 ianuarie 2017: prof. Iulian Gheorghe Popa - director, prof. Nicoleta Copoiu - director adjunct
9 ianuarie 2017 - 31 august 2017: prof. Maria-Magdalena Rusu - director, prof. Iulian Gheorghe Popa - director adjunct, după un scurt interimat asigurat de Ion Niţulescu
1 septembrie 2017 - până în prezent: prof. Maria-Magdalena Rusu - director, prof. Nicoleta Copoiu - director adjunct
 

Denumirile instituţiei de la înfiinţare până în prezent

 
15 septembrie 1958 - 15 septembrie 1967: Şcoala Sportivă de Elevi nr. 1 Constanţa
15 septembrie 1967 - 15 septembrie 1976: Şcoala Sportivă nr. 1 Constanţa
15 septembrie 1976 - până în prezent: Clubul Sportiv Şcolar nr. 1 Constanţa.
 
Sursa foto 1: ZIUA de Constanţa
 
 
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii