02:45 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Patru jucători de la Farul Constanța în lotul României Under-16 care a jucat de două ori cu Cipru

18 Feb, 2022 00:00 2643 Marime text

• Prima partidă s-a jucat la Stira, iar cealaltă pe stadionul „Tasos Markou“ din Paralimni, în cadrul stagiului de pregătire pe care lotul României l-a efectuat în Cipru.

Echipa națională de fotbal Under-16 a României a disputat două meciuri amicale, în deplasare, cu selecționata similară a Ciprului, tricolorii pregătiți de Victor Ene înregistrând un egal, 1-1 (în prima partidă), și un eșec, 1-2, în confruntarea care a urmat.

Prima partidă s-a jucat la Stira, iar cealaltă pe stadionul „Tasos Markou“ din Paralimni, în cadrul stagiului de pregătire efectuat pe care lotul României l-a efectuat în Cipru. Pentru această acțiune au fost convocați și patru jucători de la Farul Constanța: Rafael Munteanu (portar), Sergiu Gică (fundaș), Luca Băsceanu și David Păcuraru (mijlocași).

În al doilea meci, care a fost de 80 de minute, pentru România U-16 au evoluat: 12. Sandu - 13. Dănăilă (7. Târbă, 60), 3. Fălcușan (cpt.), 15. Dragomir (14. Szoke, 81), 16. Tamași - 8. Ciupei (19. Dumitrache, 72), 2. Brumă - 17. Miruță, 10. Băsceanu (20. Stoica, 60), 11. Păcuraru (18. Tudor, 72) - 9. Vermeșan. Rezerve neutilizate: 1. Munteanu - 4. Gică, 5. Ciobanu, 6. Jurubiță. Golul Naționalei României a fost marcat în minutul 2 de Marius Miruță. Ciprioții au punctat în minutele 9 și 34.

Prima partidă a avut două reprize de câte 45 de minute. România U-16 a jucat cu: 1. Munteanu - 5. Ciobanu (13. Dănăilă, 48), 3. Fălcușan (cpt.), 4. Gică (15. Dragomir, 72), 2. Brumă - 6. Jurubiță (16. Tamași, 72), 8. Ciupei - 11. Păcuraru, 10. Băsceanu (18. Tudor, 64), 7. Târbă (17. Miruță, 48) - 9. Vermeșan (19. Dumitrache, 72). Rezerve neutilizate: 12. Sandu - 14. Szoke, 20. Stoica. Cipru a deschis scorul în minutul 7, România egalând în minutul 54, grație atacantului Ioan Vermeșan.

PRECIZĂRI

Sursa foto: frf.ro

Fotbalistul Andreas Chirițoiu, de la Unirea Constanța, a marcat golul României Under-19 din meciul cu Poli Iași (GALERIE FOTO)