08:54 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

O mare performanță Tomitanii Constanța, campioană în Divizia Națională de seniori!

19 May, 2018 15:18 6959 Marime text
Tânăra echipă de rugby Tomitanii Constanța a realizat, astăzi, o mare performanță, devenind campioană în Divizia Națională de seniori, al doilea eșalon valoric al sportului cu balonul oval din România!

Nou-promovată, formația pregătită de Cristian Cojocaru a învins în finala competiției, găzduită de Stadionul Național Arcul de Triumf din București, scor 17-14, Gloria Buzău, care pornea cu prima șansă.

Mai mult, Tomitanii au revenit spectaculos după pauză, după ce prima repriză le revenise buzoienilor, cu 14-3!

Acest titlu îi dă dreptul formației de pe litoral să evolueze în campionatul de elită, Superliga!

Pentru Tomitani au marcat Boboc (un eseu), Burlacu (o transformare și o lovitură de pedeapsă), iar alte șapte puncte au venit în urma unui eseu de penalizare.

Sursa foto: Facebook (Romanian Rugby Federation)