19:22 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE TEXT Superliga 2023/2024. FCSB a învins Farul Constanța la Ovidiu dintr-un penalty controversat! (GALERIE FOTO + VIDEO)

17 Sep, 2023 20:59 1647 Marime text

Derby-ul etapei a noua din Superligă, ediția 2023/2024, Farul Constanța - FCSB (primele două clasate din sezonul trecut), s-a disputat duminică, 17 septembrie 2023, pe arena principală a bazei Academiei Hagi, de la Ovidiu.

Confruntarea s-a încheiat cu victoria FCSB, scor 1-0, golul fiind marcat de Olaru, în minutul 58, dintr-un penalty văzut doar de arbitrul Sebastian Colțescu! Decizia centralului i-a nemulțumit profund pe „marinari“, în frunte cu Gheorghe Hagi, și pe spectatori.

Farul a pierdut nemeritat partida de pe teren propriu cu FCSB, din etapa a 9-a, scor 0-1, singurul gol al partidei fiind reușit de Olaru în min.58, după un penalty acordat eronat de arbitru, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Au evoluat:

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Dussaut (68 Sîrbu), Larie, Artean, Kiki - Băluță (77 Sali), Nedelcu (68 M. Popescu), Grameni - Grigoryan (68 Mazilu), L. Munteanu (81 Andronache), Budescu. Rezerve: Buzbuchi - Boli, N. Popescu, Vînă.

FCSB (antrenor Elias Charalambous): Târnovanu - Pantea (81 V. Crețu), Ngezama, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu (46 Djokovic), Șut, Olaru (82 Radaslavescu) - Oct. Popescu (68 Lixandru), Compagno (46 Miculescu), Fl. Coman. Rezerve: Vlad - Panțîru, Haruț, Toma.

În clasament, Farul se află pe locul 11, cu 9 puncte din 8 partide, având trei victorii și cinci înfrângeri (dar și un meci în minus), golaveraj 11-15.

În etapa viitoare, „marinarii“ joacă în deplasare cu Dinamo (locul 13, cu 8 puncte), vineri, 22 septembrie, de la ora 21.00.

Știrea inițială:

Partida începe la ora 21.45 și se va juca cu casa închisă.

În noul sezon, campioana Farul se află momentan pe locul 11, cu 9 puncte, dar cu un meci în minus.

De cealaltă parte, FCSB ocupă primul poziție, cu 18 puncte după șapte meciuri jucate.

Partida este o reeditare a confruntării de titlu din ediția trecută, când Farul a învins cu 3-2 la Ovidiu (revenind de la 0-2) și a câștigat campionatul.

Echipele de start:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Aioani - Dussaut, Larie (cpt.), Artean, Kiki - Băluță, Nedelcu, Grameni - Grigoryan, L. Munteanu, Budescu.

Rezerve: Buzbuchi - Sîrbu, M. Popescu, Boli, N. Popescu, Vînă, Mazilu, Andronache, Sali.

FCSB (antrenor, Elias Charalambous): Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu, Șut, Olaru (cpt.) - Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman.

Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Panțîru, Haruț, Miculescu, Lixandru, M. Toma, Radaslavescu, Djokovic.

UPDATE:

Lovitura simbolică de start a fost dată de fostul fundaș farist Alexandru Popovici.

Meciul a început.

UPDATE:

În minutul 26, după un corner executat de Budescu, Louis Munteanu trage din careu, dar nu nimerește ținta.

UPDATE:

În minutul 29, Compagno trage din întoarcere din careu, însă Aioani respinge excelent în corner. Ocazir mare a FCSB!

UPDATE:

Un nou șut periculos al lui Louis Munteanu, în minutul 32.

UPDATE:

În minutul 35, Budescu a tras pe jos din lovitură liberă, iar Târnovanu a reținut greu, în doi timpi.

UPDATE:

În prelungirile primei reprize, Compagno introduce balonul în poarta Farului, dar golul este anulat de arbitru pe motiv de ofsaid. Acum se
așteaptă decizia VAR. Aceasta confirmă decizia arbitrului.

La puține momente după aceea, prima repriză se încheie. Scorul după 45 de minute este 0-0.

UPDATE:

A început repriza a doua. La FCSB s-a operat două schimbări, intrând Djokovic și Miculescu și ieșind Ovidiu Popescu și Compagno.

UPDATE:

În minutul 58, FCSB deschide scorul din penalty, prin Olaru. Lovitura de la 11 m a fost contestată puternic de tabăra Farului și de spectatori. 1-0 pentru FCSB!

UPDATE:

În minutul 69, au fost operate schimbări în ambele echipe, la Farul au intrat Mazilu, Mihai Popescu și Sîrbu. Au ieșit Nedelcu, Grigoryan și Dussaut. La FCSB schimbarea a fost O. Popescu - Lixandru.

UPDATE:

O nouă schimbare la Farul, în minutul 76, Enes Sali în locul lui Băluță.

UPDATE:

În minutul 82, Farul îl aruncă îl luptă și pe Andronache, în locul lui Louis Munteanu. La FCSB au intrat Crețu și Radaslavescu, au ieșit Olaru și Pantea.

UPDATE:

Ocazie foarte mare pentru Farul în minutul 89! Târnovanu a intervenit excelent în fața lui Andronache.

UPDATE:

Meciul s-a încheiat cu victoria FCSB, scor 1-0!

Sursa foto: ZIUA de Constanța

Farul Constanța - FCSB. „Marinarii“ au indisponibil un atacant. „E un nou început pentru noi“ (VIDEO)

Anunț de ultimă oră al lui Gheorghe Hagi în privința pachetului de acțiuni de la Farul Constanța. „Obiectivul numărul unu pentru noi“