Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
03:12 13 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE TEXT. Handbal CSM Constanța, învinsă de Dinamo în EHF European League și pe litoral (FOTO+VIDEO)

ro

27 Feb, 2024 19:10 1408 Marime text

Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța găzduiește, marți, 27 februarie 2024, de la ora 19.45, meciul dintre cele mai bune echipe din handbalul masculin românesc, CSM Constanța și Dinamo București, contând pentru etapa a treia a grupei 4 din faza principală a întrecerii continentale inter-cluburi EHF European League.
 
CSM Constanța joacă împotriva lui Dinamo (campioana României) pentru a doua oară în grupă, în tur echipa din capitală impunându-se cu 33-23.
E un meci decisiv pentru continuarea parcursului european în acest sezon. Victoria este unica opțiune pentru echipa de pe litoral, care are nevoie și de un joc favorabil al rezultatelor pentru a prinde locul 3 în clasamentul final al grupei și șansa de a juca, astfel, în play-off-ul pentru sferturile de finală. 
 
„Băieții antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu au strâns rândurile după ce au cedat pe terenul lui Dinamo și au câștigat categoric în fief-ul celor de la CSM București, 34-25. Dinamo s-a impus la Suceava, cu 40-36, și rămâne liderul neînvins din Liga Zimbrilor. VICTORIA este singura opțiune pentru echipa noastră, care are nevoie susținerea suporterilor mai mult decât oricând! Haideți să umplem din nou tribunele! Să fim AL 8-LEA JUCĂTOR! Un meci de a fi sau a nu fi în Europa!“, menționează CSM Constanța.

 
După două etape, clasamentul din grupa a IV-a arată astfel: 1. Sporting CP - 6p, 2. Fuchse Berlin - 6p, 3. Dinamo - 2p, 4. CSM Constanța - 2p. Marți, 27 februarie 2024, se mai joacă meciul Sporting CP - Fuchse Berlin (de la ora 21.45).  
 
Ecuația calificării depinde acum și de celelalte rezultate în grupă. Dacă CSM Constanța câștigă cu Dinamo, iar campioana României pierde sau face egal în ultima etapă, acasă, cu Sporting Lisabona, atunci echipa constănțeană merge în play-off de pe locul 3, indiferent de rezultatul ultimului său meci pe care îl va juca în deplasare cu Fuchse Berlin.
  
Intrarea la meci este liberă! Partida va putea fi urmărită în direct pe aplicația CSM Constanța (Google App & App Store), pe site-ul www.csmconstanta.ro la secțiunea LIVE TV, pe DigiSport 2 și PrimaSport 4.
 
 
Pentru buna desfășurare a meciului de la Sala Sporturilor, s-au instituit o serie de restricții, astfel: s-a restricționat accesul autovehiculelor în parcarea Sălii Sporturilor pentru autovehiculele ce circulă pe bulevardul Tomis, marți, 27 februarie, în intervalul orar 6.00 - 21.30. De asemenea, pe strada Decebal s-au restricționat locurile de parcare din dreptul Sălii Sporturilor în intervalul orar 6.00 - 21.30; se permite formarea unui culoar de acces din strada Mircea cel Bătrân - parcare Sala Sporturilor și ieșire în strada Mircea cel Bătrân.


UPDATE 1

Meciul a început.

UPDATE 2

In minutul 5 Dinamo conduce cu 3-0.

UPDATE 3

Sala este plină, iar atmosfera incendiară. În minutul 7, Dinamo se desprinde la 6-1. La meci este prezentă și galeria formației bucureștene.

UPDATE 4

În minutul 13 scorul este 8-4 pentru Dinamo.

UPDATE 5 

În minutul 27, Dinamo are un avans de patru goluri, 14-10.

UPDATE 6

S-a încheiat prima repriza cu scorul de 16-11 în favoarea oaspeților.

UPDATE 7 

A început repriza a doua.

UPDATE 8

În minutul 7 al părții secunde Dinamo conduce cu 20-13. 

UPDATE 9

Avansul lui Dinamo e de 27-20 în minutul 20.

UPDATE 10 

Meciul s-a incheiat, Dinamo  a câștigat cu 33-25.
Am avut parte de încă o seară de handbal de EHF European League la Sala Sporturilor. De un spectacol sportiv de clasă, în care CSM Constanța a înfruntat campioana României, un adversar redutabil aflat în formă maximă. Echipa noastră a cedat cu 25-33 (11-16), dar nu a pierdut nimic din legătura extraordinară cu publicul constănțean, după un sezon european de excepție! Scorul a luat proporții și pe fondul paradelor în serie reușite de portarul sârb Cupara (15), căruia Vasile (11 intervenții) i-a dat o replică bună și după pauză. Apărarea nu a mai fost punctul nostru forte, iar Dinamo a câștigat clar lupta pentru locul 3 în Grupa a IV-a din Main Round și calificarea în play-off-ul sferturilor de finală, este mesajul CSM Constanța.
 
Aliokhin a încheiat meciul cu 8 goluri, urmat de Ilie 4, Nistor 3, Ravnic 3, Drăgan 2, Stankovic 1, Căbuț 1, Komogorov 1, Susanu 1 și Nikolic 1. Au mai jucat Rusu, Caba, Chikovani și Andrei.
 
Urmează, sâmbătă, de la 17.30, derby-ul cu Minaur Baia Mare din Liga Zimbrilor și apoi ultimul meci din acest sezon european.
 
Marți, 5 Martie, de la 21.45, în deplasare cu Fuchse Berlin.
 
Citește și:
 
 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Vezi toate STIRILE VIDEO!

Ti-a placut articolul?

Comentarii