02:22 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul a învins Steaua la Ovidiu cu 3-1. Jucătorii lui Hagi sunt liderii turneului play-off al Ligii 1!

18 Mar, 2017 20:27 2885 Marime text
FC Viitorul și Steaua se întâlnesc în această seară la Ovidiu în etapa a doua a turneului play-off al Ligii 1.

Steaua ocupă locul întâi în clasament, iar FC Viitorul e a doua. Partida se joacă cu casa închisă, vânzându-se toate biletele.

„Va fi un meci tare, o finală. Statistica nu mai contează! Nu ne mai gândim la ce a fost, e istorie. Întâlnim un adversar foarte bun, dar suntem pregătiţi. Trebuie să facem un meci inteligent şi mai complet decât Steaua, să fim iuţi şi să jucăm la un nivel înalt până la ultimul fluier al arbitrului. Suntem conştienţi că o victorie ne pune clar în postura de a lupta pentru a fi campioni“, a declarat Gică Hagi, managerul tehnic al FC Viitorul.

Cele două echipe sunt următoarele:

FC Viitorul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Țîru, Boli, Ganea - Roşu, Nedelcu, Vână - Purece, Chițu, Coman.
Rezerve: Buzbuchi - Rădoi, Casap, Iancu, Morar, Cicâldău, Hodorogea.

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niță - Enache, Bălașa, Tamaș, Momcilovic - Pintilii, Muniru - Jakolis, Ov. Popescu, Tănase - Alibec (cpt.).
Rezerve: Stăncioiu - Pleașcă, Achim, Moke, Boldrin, De Amorim, Gnohere.

La meci asistă și selecționerul echipei naționale a României, Christoph Daum, dar și Gică Popescu, Ilie Năstase sau Viorel Păunescu.

La Ovidiu, plouă și bate ușor vântul.

Înainte de începerea partidei, se ține un moment de reculegere în memoria lui Adrian Stoicov, fost fotbalist la Poli Timișoara, care a murit la numai 49 de ani.

Meciul a început.

Minutul 3 - Purece, de la FC Viitorul, trage pe lângă poartă.

Minutul 9 - Florin Tănase, de la Steaua, trimite peste poarta lui Râmniceanu.

Minutul 12 - Florinel Coman bate o lovitură liberă pe lângă. Ionuț Vână primește primul cartonaș galben al meciului, pentru un fault.

Minutul 17: Steaua rămâne în zece jucători, Tamaș primind cartonașul roșu direct pentru o intrare la Purece!

FC Viitorul se află la conducerea jocului! Tănase intervine în careu foarte bine în fața lui Benzar.

Minutul 26 - Purece trage la poarta, Niță reține.

Minutul 29 - Ocazie importantă a Stelei. Corner Popescu, iar Momcilovici, din apropiere, nu poate marca.

Minutul 35 - Chițu îi pasează lui Florinel Coman în fața porții, dar scorul rămâne neschimbat.

Minutul 41 - Penalty clar pentru FC Viitorul. Bălașa îl trage de tricou în careu pe Coman, dar arbitrul nu fluieră nimic!

Minutul 42 - Muniru trimite cu capul din poziție bună pe lângă, la centrarea lui Tănase.

În prelungiri, Neluț Roșu vede cartonașul galben, pentru un fault la Tănase.

Prima repriză s-a încheiat. 0-0 la Ovidiu între FC Viitorul și Steaua.

A început repriza a doua. FC Viitorl a făcut două schimbări la pauză: Casap în locul lui Vână și Vlad Morar în locul lui Roșu.

Minutul 46: 1-0 pentru Viitorul! A marcat Florinel Coman, din careu, la centrarea lui Benzar.

Minutul 51 - dublă schimbare și la Steaua: Moke în locul lui Muniru și De Amorim în locul lui Tănase.

Bălașa primește cartonaș galben, pentru un fault la Coman.

Minutul 56 - 2-0 pentru Viitorul! Vlad Morar trimite în poartă aproape de pe linia de fund. Gol foarte frumos! Morar a sărbătorit reușita într-un mod original, lăsându-și șortul în jos!

Imediat după gol, se produce ultima schimbare la Steaua: Gnohere în locul lui Jakolis.

Minutul 61 - centrare Enache, cap peste Gnohere.

Minutul 64 - Țâru acordă corner la o acțiune de atac a Stelei.

Minutul 65 - ultima schimbare și la FC Viitorul, Hodorogea în locul lui Purece.

Cartonaș galben văzut de Enache, în urma unui fault asupra lui Coman.

Minutul 75 - 3-0 pentru FC Viitorul! A marcat Casap, cu un șut din afara careului!

​Nedelcu vede cartonașul galben, pentru un fault asupra lui Gnohere.

Minutul 80 - Alibec reduce din diferență din lovitură liberă. Scorul devine 3-1.

Momcilovici vede cartonașul galben pentru proteste. E minutul 87.

Minutul 89 - șut al lu Enache din careu. E corner, rămas fără rezultat.

Meciul a intrat în prelungiri. De la margine s-au arătat trei minute. Un șut al lui Alibec din întoarcere îl pune în dificultate pe portarul Viitorului.

Minutul 90+3 - Chițu scapă singur cu portarul, dar trage în Niță!

Meciul s-a încheiat cu victoria FC Viitorul, scor 3-1! Grație acestei victorii, echipa constănțeană a urcat pe locul întâi în clasamentul turneului play-off, la trei puncte (30 - 27) în fața  Stelei

Sursa foto: 1 - Facebook (Academia  Hagi); 2 și 3 - capturi Digi Sport