23:30 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Încă puțin și ajungeau la 100 de puncte Festival de eseuri pentru Tomitanii în meciul cu SCM Pitești

05 May, 2014 00:00 2727 Marime text
Echipa de rugby Tomitanii Constanța a câștigat cu un scor-fluviu, 93-3, meciul de ieri, din deplasare, cu SCM Pitești, din etapa a 12-a a Campionatului Național de juniori de până în 17 ani, zona Muntenia. Diferența de 37 de puncte din clasament dintre cele două formații (Tomitanii fiind pe locul întâi, iar Pitești pe ultimul, cu -1 punct!) s-a cunoscut clar pe terenul de la Prundu, unde oaspeții, pregătiți de Cristi Cojocaru și Adrian Tinca, au marcat eseu după eseu, culcând de 15 ori balonul în terenul de țintă advers și reușind nouă transformări. În repriza întâi, Tomitanii au înscris șapte eseuri (Mihai Lămboiu 2, Cătălin Mișcoci 2, Marian Drăguț, Teodor Andrei, Bogdan Necoară), Mișcoci transformând cinci dintre ele. După pauză, oaspeții și-au depășit recordul din prima parte, reușind 48 de puncte, din opt eseuri și patru transformări, care i-au avut ca autori pe Lămboiu (patru eseuri, două transformări), Teodor Andrei (un eseu), Andrei Lupu (un eseu), Alexandru Alexe (un eseu), Necoară (un eseu), Tiberiu Oțelea (o transformare) și Mișcoci (o transformare). În etapa viitoare, penultima a primei faze a campionatului, Tomitanii vor juca pe terenul CFR din Constanța, cu echipa Colegiului Național „Aurel Vlaicu”, pe 11 mai, de la ora 13.00.