04:10 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

In jumatatea superioara a clasamentului

09 Dec, 2003 00:00 527 Marime text

FC Farul Constanta - Steaua Bucuresti 2-1

FC Farul Constanta a administrat, duminica, formatiei Steaua Bucuresti cea de-a doua infrangere in meciurile directe din acest an. In ultimul meci din turul campionatului Diviziei A de fotbal, "marinarii" au rapus mult mai titrata lor adversara la acelasi scor cu care o facuse si in primavara, 2-1. Daca victoria de pe 18 mai a fost privita "piezis" din cauza ca "militarii", scosi atunci din lupta pentru titlu, se gandeau deja la vacanta, cea de duminica i-a uimit si, totodata, bucurat pe suporterii constanteni. Lidera a clasamentului pana in acel moment, Steaua avea nevoie de toate cele trei puncte pentru a se mentine cu sanse sporite la cucerirea titlului. Chiar si un egal era bun, in conditiile in care astfel se incorona cu titlul de "campioana de toamna". Constantenii mizau numai pe victorie. Calculat cu trei puncte in contul lor, clasamentul le oferea pozitia a opta. Ceea ce insemna incasarea primelor de joc, neachitate pana acum, conform literei Regulamentului de Ordine Interioara. Calculele le-au iesit constantenilor, ce au devenit "nasii" Stelei. Si, pentru inca o data, antrenorul principal al Farului, Ion Marin, a scapat neinvins din disputa cu omologul sau, Victor Piturca. Partida a inceput in nota de dominare a stelistilor, care au controlat mijlocul terenului. Pasele din prima ale lui Pitu si compania i-au naucit in primele minute pe constanteni. Asa au ajuns bucurestenii sa aiba doua mari ocazii in primele minute, niste suturi din mijlocul careului de 16 m ale lui Cl. Raducanu (4) si Oprita (9), aparate de Curca. Dirijata de goal-keeper-ul sau, aflat in zi mare, defensiva farista a rezistat eroic. A refuzat jocul constructiv, mizand pe cartea contraatacului. Chiar daca nespectaculoasa, tactica aleasa de Ion Marin a dat roade. Farul a avut prima ocazie in minutul 27, cand "capul" lui Baltoi a fost respins in bara transversala de Hamutovski. Insa la a doua oportunitate ivita "marinarii" nu s-au sfiit sa puncteze. Pe fondul unei greseli a centralului Cristian Balaj, in minutul 45, echipei noastre i-a fost acordata o lovitura libera de la marginea careului mare, cand Liviu Mihai l-a faultat pe Radoi, si nu invers. Atacantul constantean a executat-o expediind balonul in bara si reluat in poarta de Cristocea. Cu 1-0 la pauza, Farul s-a mai retras inca o linie, de la mijloc, in aparare. Steaua a presat si mai mult, fara insa a puncta. Iar din minutul 64, formatia din capitala a avut si superioritate numerica. Balaj a gresit din nou si l-a eliminat destul de usor pe Liviu Mihai, acordandu-i al doilea cartonas galben. Disperat de imprecizia ofensivei sale, Victor Piturca a aruncat in foc alti trei atacanti, Dinita, R. Niculescu si Neaga, evoluand aproape jumatate de ora cu patru varfuri. Sufocata de presingul stelist, echipa noastra a rezistat, "explodand" inca o data in minutul 73. Badescu a pornit intr-o cursa prelungita pe contraatac si a prins un sut la vinclul coltului scurt, invingandu-l pe Hamutovski. Pana la final, Neaga (74), Dinita (77) si Paraschiv (87) au "batut" la poarta lui Curca, insa doar R. Niculescu (80) a reusit sa-si treaca numele pe lista marcatorilor cu un sut de la coltul scurt din interiorul careului. FC Farul: Curca - Lungu, Schiopu, Onut - Farmache, Usurelu (67 R. Oprea), Badescu, Cristocea (57 I. Barbu), Senin - L. Mihai, Baltoi. Antrenor: Ion Marin. Steaua: Hamutovski - Radoi, Curt, Rachita, P. Stoica - Fl. Dumitru, Mutica (54 Dinita), Paraschiv, Pitu (67 Neaga) - Oprita (67 R. Niculescu), Cl. Raducanu. Antrenor: Victor Piturca. Cartonase galbene: Onut (22), L. Mihai (35, 64), Usurelu (66) / Pitu (24), Radoi (30), Mutica (53).Cartonas rosu: L. Mihai (64).Arbitri: Cristian Balaj - Cristian Nica, Ionel Popa - Vasile Bratu.Observatori: Alexandru Popescu, Aron Huzu.