20:05 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Herea, Constantin şi Dumitraş, titulari în primul amical După meciul cu Inter, FC Viitorul joacă marţi cu FK Zira (galerie foto + video)

19 Jun, 2017 00:00 4254 Marime text
Campioana României, FC Viitorul, susţine marţi, 20 iunie, de la ora 17.00, al doilea meci de verificare în cantonamentul din Turcia, contra unei alte echipe din Azerbaidjan, FK Zira (locul 4 în sezonul precedent), după ce, sâmbătă, jucătorii lui Gică Hagi au întâlnit Inter Baku, formaţie care a încheiat întrecerea internă pe locul al treilea şi care va participa în ediţia viitoare a Europa League.

Partida s-a disputat la baza de pregătire folosită de constănţeni în Turcia (Fenerbahçe Topuk Yaylası Resort) şi s-a încheiat cu succesul azerilor, scor 2-1 (1-1). Inter Baku a deschis scorul în minutul 24, prin Rauf Aliev, care a transformat un penalty acordat eronat de centralul întâlnirii pentru un fault făcut de Rîmniceanu la doi metri în afara careului! În minutul 26, constănţenii au egalat, prin George Ţucudean, atacantul campioanei profitând de o eroare comisă de portarul azer Agaev.
Scorul final avea să-l stabilească Samir Zargarov în minutul 87, care a înscris cu o lovitură de cap din centrul careului.

Noile achiziţii ale FC Viitorul, Herea, Marius Constantin şi Dumitraş, au început meciul din primul minut. Echipa constănţeană a fost: Rîmniceanu (46 Buzbuchi) - Dumitraş (46 Lopez), Hodorogea (46 Băluţă, 68 Boboc), M. Constantin (46 Boli), Panait (46 Rădoi) - Ciobanu (46 Roşu), Mladen (46 Iacob), Vînă (46 Purece) - Chiţu (46 Stoica), Țucudean (46 Morar), Herea (46 Cicâldău; 68 Grecu).

Ieri, antrenorul de portari al FC Viitorul, Ştefan Preda, a împlinit 47 de ani, fiind sărbătorit de echipă în cantonament. „La mulţi ani, Ştefan Preda! Antrenorul de portari al campioanei României împlineşte astăzi (n.r. ieri) 47 de ani, prilej pentru reprezentanţii clubului constănţean să-i ureze multă sănătate, împliniri şi putere de muncă!“, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook a Academiei Hagi.

Sursa foto: Facebook (Academia Hagi)