10:47 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Handbal. LIVE TEXT Füchse Berlin a câștigat la Constanța, dar CSM a luptat admirabil cu deținătoarea EHF European League! (FOTO + VIDEO)

13 Feb, 2024 19:29 1480 Marime text

• Primul meci pe care îl susține echipa masculină de handbal CSM Constanța în Main Round-ul competiției continentale inter-cluburi EHF European League se dispută marți, 13 februarie 2024, ora 19.45, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța.

Este o partidă de gală, în care CSM Constanța întâlnește deținătoarea trofeului, formația germană Füchse Berlin, după ce formația de pe litoral a eliminat-o, în preliminarii, pe finalista ediției trecute, Fraikin Granollers!

Cele două adversare evoluează în grupa 4 din Main Round, în care se pleacă de la următorul clasament: 1. Füchse Berlin - 4p, 2. Sporting CP - 2p, 3. CSM Constanța - 2p, 4. Dinamo București - 0p.

Aflată pe locul doi în Liga Națională, CSM Constanța vine după o victorie clară în campionat, 31-22 acasă cu CSM Vaslui, ultima clasată, ceea ce a constituit repetiția perfectă pentru meciul cu Füchse.

CSM Constanța intră în Main Round-ul EHF European League după un parcurs senzațional în grupe, cu patru victorii în șase meciuri, având cea mai bună apărare din această fază a competiției (cu 158 de goluri primite, la egalitate cu Bjerringbro-Silkeborg și Sporting Lisabona), dar și un atac demn de luat în seamă.

UPDATE: Meciul a început. CSM a avut primul atac.

La prima sa acțiune, Fuchse a trimis în bară.

Scorul este deschis de Fuchse în minutul 4, cu 1-0.

În minutul 6 CSM reușește primul gol. Este  3-1 pentru Fuhse.

Atmosfera este fantastica în sala arhiplină.

Komogorov marchează al doilea gol al CSM, 3-2 pentru oaspeti

În minutul 12 scorul e 4-3 in favoarea lui Fuchse  apoi Komogorov egalează 4-4!

Din nou egal, 5-5, CSM marcând în inferioritate numerică.

CSM trece la conducere 6-5!  Faza spectacol, aeriana, și e 7-6 pentru CSM!

CSM se duce la două goluri 8-6 după golul de la 7 m al lui Ravnic! 10-7 trei goluri avans pentru CSM în fata deținătoarei trofeului!

În minutul 23 scorul e 11-9 pentru CSM. Echipa gazda reface diferența de trei goluri 13-10 in minutul 26.

De la 14-11 pentru CSM s-a ajuns la 14-14 în ultimul minut al primei reprize.

La pauza, CSM conduce cu 15-14, după o primă parte în care a luptat admirabil!

UPDATE2: Start în repriza a doua!

Primul gol al reprizei ii aparține CSM: 16-14.

Diferența de două goluri se menține 18-16 CSM, care se apară foarte bine. Mai mult, scorul devine 19-16!

În minutul 38 scorul este 20-17!

Fuchse se apropie la un gol 20-19!

În minutul 43 scorul e 22-21 pentru CSM. Însă, minutul 43 aduce egalarea : 22-22.

Apoi Fuchse trece în avantaj 23-22, iar tabăra CSM cere time-out.

Ravnic egalează în  lovitură de la  7 metri  și face 23-23! Dar Fuchse marchează și conduce cu 25-23.

CSM egalează 25-25, iar Vasile este imperial în poarta! Un nou gol Komogorov și e 26-25 pentru CSM!

26-26 în minutul 52.

Meciul e pe muchie de cuțit, 27-26 pentru Fuchse.

În minutul 56 Fuchse are un avans de trei goluri 30-27!

Ravnic un nou gol de la 7 metri  iar scorul e 30-28 în minutul 58.

În minutul 59 e 32-29 pentru echipa germana.

Meciul s-a incheiat. Fuchse a câștigat cu 32-29, însă CSM Constanța a luptat incredibil, conducând până pe final, chiar și la diferență de trei goluri!

Cifrele meciului: Vasile 8 intervenții, Rusu - Komogorov 7 goluri, Ravnic 7, Aliokhin 4, Căbuț 3, Drăgan 2, Nikolic 2, Mourino 2, Nistor 1, Andrei 1, Ilie, Caba, Stankovic, Vegar, Chikovani.

Handbaliștii noștri au oferit încă o seară memorabilă la Sala Sporturilor! CSM Constanța a făcut un meci extrem de curajos în compania super-echipei germane Fuchse Berlin, deținătoarea trofeului EHF European League, conducând practic jocul în primele 50 de minute. Susținuți admirabil de un public constănțean care a trăit la intensitate maximă fiecare moment al partidei, băieții antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu au dat senzația că pot câștiga, dar experiența și valoarea adversarilor și-au spus cuvântul la final. Fuchse a întors rezultatul și s-a impus, păstrându-și parcursul perfect în competiție. Echipa noastră merită aprecieri pentru determinarea cu care s-a bătut!, este mesajul CSM Constanța.

Pentru CSM Constanța urmează al doilea meci din Main Round, cu Dinamo, la București, marți, 20 februarie 2024, de la ora 19.45.

Sursa foto: ZIUA de Constanța

CSM Constanța - Füchse Berlin, meci - eveniment în Sala Sporturilor „Simona Amânar“, în EHF European League! (VIDEO)