03:39 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gloria Albeşti a învins în deplasare ACSM Olteniţa şi e pe locul patru în Liga a 3-a

27 Sep, 2021 00:00 2804 Marime text

• Farul Constanţa II şi Gloria Albeşti au câştigat în deplasare în etapa a cincea a Ligii a 3-a.
  • Gloria a trecut de lanterna roşie, care a deschis însă scorul.
  • În cinci meciuri, echipa din Albeşti are trei victorii şi două înfrângeri.

Ambele formaţii din judeţul Constanţa care evoluează în seria a treia a Ligii a 3-a de fotbal, Farul Constanţa II şi Gloria Albeşti, se află în plutonul fruntaş al clasamentului, după cinci etape disputate. Farul II conduce în ierarhie, cu punctaj maxim, în timp ce Gloria se află pe locul patru, cu nouă puncte.

În etapa a cincea, ambele reprezentante ale judeţului au câştigat în deplasare. Farul II a învins CSM Feteşti cu 2-0, în timp ce Gloria Albeşti a câştigat cu 2-1 în fieful ultimei clasate, fără niciun punct acumulat până acum, ACSM Olteniţa. Golurile Gloriei din această partidă au fost marcate de Zugravu (74) şi Rus (82), oaspeţii schimbând soarta partidei, după ce au fost conduşi cu 1-0 din minutul 60. Vasile Enache, antrenorul Gloriei, a jucat cu: Ciuperceanu - Iscru, Carabuz, Bumbac (15 Babu), Andrescu, Vieru (84 Muzechearu), Anton (65 Zugravu), Rus (83 Dămăşaru), Beşleagă, Pâslaru, Boicu. „ACSM Olteniţa ne-a dat o replică bună. În prima repriză, am avut un joc mai lent, mai larg, deşi ne-am creat trei - patru ocazii. Repriza a doua am început-o mult mai bine, dar de marcat au marcat gazdele, prinzându-ne la o fază pe contraatac. Am reuşit să revenim însă, iar după schimbări am şi marcat. Zugravu a intrat bine în joc“, a declarat Vasile Enache.

„Puteam obţine şi mai mult“

Celelalte meciuri ale etapei au fost: SC Popești Leordeni - Înainte Modelu 1-0, Agricola Borcea - FC Voluntari II 4-1 şi CS Afumați - Recolta Gheorghe Doja 3-1. Clasament: 1. Farul II - 15p (golaveraj 13-2), 2. Agricola Borcea - 13p, 3. SC Popeşti Leordeni - 12p, 4. Gloria Albeşti - 9p (5-4), 5. CS Afumaţi - 8p, 6. Înainte Modelu - 7p, 7. FC Voluntari II - 3p, 8. Recolta Gheorghe Doja - 3p, 9. CSM Feteşti - 3p, 10. ACSM Olteniţa - 0p. În cinci meciuri, Gloria Albeşti are trei victorii şi două înfrângeri. „Am strâns nouă puncte până în prezent, dar puteam obţine şi mai mult. Beneficiem de un lot destul de bun pentru acest nivel, dar pregătirea eterogenă - unii jucători au venit pe ultima sută de metri - şi-a spus cuvântul în anumite situaţii de joc“, a mai spus Vasile Enache.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (Gloria Albeşti)

Citeşte şi:

Farul II, victorie împotriva CSM Fetești, în Liga a III-a

Victorii pentru Farul Constanţa II şi Gloria Albeşti în Liga a 3-a (galerie foto + video)

Gloria Albești, pe cinci în Liga a 3-a
Vasile Enache - „Sper ca acest meci să fie o descătușare pentru toți jucătorii“ (galerie foto)