19:50 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gimnasta constănțeană Sabrina Maneca Voinea încheie Campionatul European pe podium

16 Apr, 2023 21:26 2064 Marime text
Sursa foto: Facebook (European Gymnastics)

După ce a contribuit la clasarea pe locul cinci a echipei României la Campionatul European de senioare din Antalya, iar apoi a ocupat locul patru în finala de la sărituri, gimnasta constănțeană Sabrina Maneca Voinea (CS Farul – CSM Constanța; antrenoare, mama sa, Camelia Voinea) a încheiat pe podium întrecerea, obținând medalia de bronz la sol.

Medalie pentru România la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Antalya.

Bronz pentru Sabrina Maneca Voinea.

La 15 ani, la prima competiţie de anvergură la senioare, Sabrina a prezentat în finala la sol cel mai dificil exerciţiu (D- 5.9), a primit 13.566, fiind devansată de britanicele Jessica Gadirova (14.000) şi Alice Kinsella (13.666), se menționează despre Sabrina pe pagina de Facebook a Federației Române de Gimnastică.

Din echipa tricoloră care a ocupat locul cinci în Antalya, calificându-se astfel la Campionatul European, a mai făcut parte o gimnastă constănțeană, Andreea Preda (CSS1 Constanța), ambele, ca și colegele lor, fiind componente ale proiectului „Țară, țară, vrem campioane!“, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom.

Delegaţia României se va întoarce acasă mâine, la ora 15.00 (fetele) și 20.20 (băieţii), pe Aeroportul Henri Coandă.