15:47 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fraţi gemeni medaliaţi cu argint la lupte greco-romane

23 Oct, 2012 01:00 3570 Marime text

lupte.jpgSportivii constănţeni participanţi la faza finală a Campionatului Naţional de copii la lupte greco-romane, de la Satu Mare, au urcat de patru ori pe podium.

Medaliaţii au fost: de la Clubul Sportiv Farul - Nicolae Boantă (argint la categoria 42 kg), George Boantă (argint la categoria 47 kg) - cei doi sunt frați gemeni,, Răzvan Arnăut (bronz la categoria 32 kg); de la Clubul Sportiv Şcolar Medgidia - Lucian Stroe (bronz la categoria 66 kg).

La competiţie a participat şi Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru" Constanţa, cel mai bine clasat sportiv al său fiind Cătălin Crăciun, locul cinci la categoria 59 kg. Aceeaşi poziţie a fost ocupată şi de Andrei Şandru (CS Farul; categ. 73 kg).

Un alt luptător constănţean, Dorin Pârvan, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru", a câştigat categoria 84 kg a turneului internaţional de juniori la greco-romane de la Chişinău. Pârvan a evoluat la competiţie în calitate de component al lotului naţional a României. În Republica Moldova au concurat încă doi constănţeni, cadeţii Flavius Moise (LPS; categ. 66 kg) şi Laurenţiu Gâţu (CS Farul; categ. 84 kg), însă niciunul dintre ei nu s-a clasat.

Antrenorii sportivilor sunt Ioan Giuglea, Valentin Dobrin (LPS), Vasile Duşu, Gheorghe Grigore (CS Farul) şi Daniel Toader (CSS Medgidia).

Sursa foto: Federaţia Română de Lupte