09:16 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul U13 s-a clasat pe locul secund la turneul semifinal. Cum arată clasamentul competiției

18 Jun, 2019 13:01 2031 Marime text
Marti s-au încheiat, la București, întrecerile turneului semifinal al Juniorilor U13 (jucători născuți după 1 ianuarie 2006).

Potrivit academiahagi.ro, după 2-2 în prima zi cu Prosport Academy București și 4-0 în etapa a doua cu CSS Craiova, FC Viitorul U13 (antrenor Stelian Caluda, director coordonator Mihai Stere) a întâlnit în ultimul joc pe CSA Steaua și avea nevoie doar de victorie pentru a pătrunde în finala Campionatului Național U13.

Partida s-a încheiat la egalitate, 1-1, după ce constănțenii s-au aflat în avantaj la pauză. Bogdan Popovici a deschis scorul pentru Academia Hagi în min.25, însă bucureștenii au egalat în min.41. În urma acestui rezultat, Academia Hagi s-a clasat pe locul secund la turneul semifinal și și-a încheiat aventura în Campionatul Național U13.

Cu șapte puncte acumulate în cele trei jocul de la turneul semifinal, CSA Steaua s-a clasat pe prima poziție și va susține, pe 23 iunie, finala Campionatului Național U13.

Rezultatele turneului semifinal, de la București, al Juniorilor U13:

Duminică, 16 iunie 2019:
ora 9.00 FC Viitorul - Prosport Academy 2-2 (Băsceanu, Sali)
ora 10.30 CSS Craiova - CSA Steaua 0-3

Luni, 17 iunie 2019:
ora 9.00 Prosport Academy - CSA Steaua 0-2
ora 10.30 FC Viitorul - CSS Craiova 4-0 (Sali, Doicaru, Gordin, Popovici)

Marți, 18 iunie 2019:
ora 9.00 CSS Craiova - Prosport Academy 2-1
ora 10.30 CSA Steaua - FC Viitorul 1-1

Clasament final: 1.CSA Steaua 7p, 2.FC Viitorul 5p, 3.CSS Craiova 3p, 4.Prosport Academy 1p.

Durata unei partide la Juniori U13 este de 60 de minute (2 x 30 min.).

Lotul formației FC Viitorul U13, care a participat la turneul semifinal de la București: Alberto Cimpoeșu, Rafael Munteanu - portari; Mario Raftu, Cătălin Cusmenco, Mario Dudu, Sergiu Gică, Eduard Gordin, Ramon Giurgiu, Ionuț Cercel, Bogdan Popovici, Eduard Chihaia, Enes Sali, Iustin Doicaru, Luca Băsceanu, David Poturlu - jucători de câmp. Antrenor: Stelian Caluda. Director Coortonator: Mihai Stere.

Sursa foto și text: academiahagi.ro