06:11 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul joacă miercuri în Liga Elitelor, cu ambele formaţii

24 Mar, 2021 00:00 2141 Marime text
  • Clubul de pe litoral se va confrunta la ambele categorii de vârstă cu Academica Clinceni.

Echipele FC Viitorul care evoluează în Liga Elitelor, în campionatul Under-19 (jucători născuţi după 1 ianuarie 2002) şi Under-17 (născuţi după 1 ianuarie 2004), susţin miercuri, 24 martie, în deplasare, partidele din etapa a 12-a.

Adversarele formaţiilor de pe litoral sunt reprezentantele Academicii Clinceni, partidele fiind programate de la ora 12.00 (la U-19) şi 14.00 (la U-17). În campionatul U-19, FC Viitorul ocupă prima poziţie în clasament, în timp ce Academica Clinceni se află pe cinci. În cealaltă întrecere, FC Viitorul este a doua în ierarhie, Academica fiind clasată pe şase.

În runda trecută (primaa competiţiei din 2021), FC Viitorul a întâlnit în deplasare Petrolul Ploieşti. FC Viitorul U-19 s-a impus cu 3-0, golurile fiind marcate de Luca Andronache (47), Ștefan Bodișteanu (67) şi Robert Mustacă (77). În competiţia U-17, FC Viitorul a cedat dramatic, cu 1-2, gazdele înscriind golul golul victoriei în minutele de prelungire a partidei (Vlad Sandu 72 / David Ilie 47, Andrei Oprea 90+1). Acesta a fost primul eşec stagional pentru formaţia constănţeană, care a coborât pe locul doi în clasament.

Sursa foto: Academia Hagi

Citeşte şi:

Eşec dramatic!
Echipa Under-17 a FC Viitorul, prima înfrângere în Liga Elitelor, în etapa a 11-a