Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
01:43 21 10 2020 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul II, Axiopolis Cernavodă și Gloria Albești, în seria a treia a Ligii a 3-a

ro

03 Sep, 2020 14:07 2719 Marime text
  • Pentru FC Viitorul II vor evolua în Ligaa 3-a, preponderent, jucătorii echipei U-19 de la FC Viitorul.

După o pauză de trei ani, echipa a doua a FC Viitorul se va alinia din nou la startul campionatului Ligii a 3-a, urmând a evolua în seria a treia.

Sezonul 2020/202 va începe pe 12 septembrie, dată la care FC Viitorul II va evolua pe terenul formației Înainte Modelu.

Pentru FC Viitorul II vor evolua, preponderent, jucătorii echipei U19 de la FC Viitorul, astfel că staff-ul tehnic al celei de-a doua echipe a clubului va fi cel al echipei U19: Cristian Cămui (director tehnic), Constantin Fălină (antrenor principal), Ștefan Sandu (antrenor secund), Emil Dobre (antrenor cu portarii), Gabriel Zaharia (preparator fizic).

În seria a treia a campionatului mai fac parte două echipe din județul Constanța, Axiopolis Cernavodă și Gloria Albești (nou promovată), CS Medgidia și Poseidon Limanu 2 Mai neînscriindu-se în noua ediție.

Programul complet al sezonului 2020/2021 al Ligii a III-a, Seria a III-a:
 
TUR
 
Etapa I:
 
ACSM Oltenița - Recolta Gh. Doja

 
Înainte Modelu - FC Viitorul II
 
SC Popești Leordeni - CS Afumați
 
Gloria Albești - Agricola Borcea
 
Mostiștea Ulmu - Axiopolis Cernavodă
 
 
 
Etapa II:
 
Recolta Gh. Doja - Axiopolis Cernavodă
 
Agricola Borcea - Mostiștea Ulmu
 
CS Afumați - Gloria Albești
 
FC Viitorul II - SC Popești Leordeni
 
ACSM Oltenița - Înainte Modelu
 
 
 
Etapa III:
 
Înainte Modelu - Recolta Gh. Doja
 
SC Popești Leordeni - ACSM Oltenița
 
Gloria Albești - FC Viitorul II
 
Mostiștea Ulmu - CS Afumați
 
Axiopolis Cernavodă - Agricola Borcea
 
 
 
Etapa IV:
 
Recolta Gh. Doja - Agricola Borcea
 
CS Afumați - Axiopolis Cernavodă
 
FC Viitorul II - Mostiștea Ulmu
 
ACSM Oltenița - Gloria Albești
 
Înainte Modelu - SC Popești Leordeni
 
 
 
Etapa V:
 
SC Popești Leordeni - Recolta Gh. Doja
 
Gloria Albești - Înainte Modelu
 
Mostiștea Ulmu - ACSM Oltenița
 
Axiopolis Cernavodă - FC Viitorul II
 
Agricola Borcea - CS Afumați
 
 
 
Etapa VI:
 
Recolta Gh. Doja - CS Afumați
 
FC Viitorul II - Agricola Borcea
 
ACSM Oltenița - Axiopolis Cernavodă
 
Înainte Modelu - Mostiștea Ulmu
 
SC Popești Leordeni - Gloria Albești
 
 
 
Etapa VII:
 
Gloria Albești - Recolta Gh. Doja
 
Mostiștea Ulmu - SC Popești Leordeni
 
Axiopolis Cernavodă - Înainte Modelu
 
Agricola Borcea - ACSM Oltenița
 
CS Afumați - FC Viitorul II
 
 
 
Etapa VIII:
 
Recolta Gh. Doja - FC Viitorul II
 
ACSM Oltenița - CS Afumați
 
Înainte Modelu - Agricola Borcea
 
SC Popești Leordeni - Axiopolis Cernavodă
 
Gloria Albești - Mostiștea Ulmu
 
 
 
Etapa IX:
 
Mostiștea Ulmu - Recolta Gh. Doja
 
Axiopolis Cernavodă - Gloria Albești
 
Agricola Borcea - SC Popești Leordeni
 
CS Afumați - Înainte Modelu
 
FC Viitorul II - ACSM Oltenița
 
 
 
RETUR
 
Etapa X:
 
Recolta Gh. Doja - ACSM Oltenița
 
FC Viitorul II - Înainte Modelu
 
CS Afumați - SC Popești Leordeni
 
Agricola Borcea - Gloria Albești
 
Axiopolis Cernavodă - Mostiștea Ulmu
 
 
 
Etapa XI:
 
Axiopolis Cernavodă - Recolta Gh. Doja
 
Mostiștea Ulmu - Agricola Borcea
 
Gloria Albești - CS Afumați
 
SC Popești Leordeni - FC Viitorul II
 
Înainte Modelu - ACSM Oltenița
 
 
 
Etapa XII:
 
Recolta Gh. Doja - Înainte Modelu
 
ACSM Oltenița - SC Popești Leordeni
 
FC Viitorul II - Gloria Albești
 
CS Afumați - Mostiștea Ulmu
 
Agricola Borcea - Axiopolis Cernavodă
 
 
 
Etapa XIII:
 
Agricola Borcea -  Recolta Gh. Doja
 
Axiopolis Cernavodă - CS Afumați
 
Mostiștea Ulmu - FC Viitorul II
 
Gloria Albești - ACSM Oltenița
 
SC Popești Leordeni - Înainte Modelu
 
 
 
Etapa XIV:
 
Recolta Gh. Doja - SC Popești Leordeni
 
Înainte Modelu - Gloria Albești
 
ACSM Oltenița - Mostiștea Ulmu
 
FC Viitorul II - Axiopolis Cernavodă
 
CS Afumați - Agricola Borcea
 
 
 
Etapa XV:
 
CS Afumați - Recolta Gh. Doja
 
Agricola Borcea - FC Viitorul II
 
Axiopolis Cernavodă - ACSM Oltenița
 
Mostiștea Ulmu - Înainte Modelu
 
Gloria Albești - SC Popești Leordeni
 
 
 
Etapa XVI:
 
Recolta Gh. Doja - Gloria Albești
 
SC Popești Leordeni - Mostiștea Ulmu
 
Înainte Modelu - Axiopolis Cernavodă
 
ACSM Oltenița - Agricola Borcea
 
FC Viitorul II - CS Afumați
 
 
 
Etapa XVII:
 
FC Viitorul II - Recolta Gh. Doja
 
CS Afumați - ACSM Oltenița
 
Agricola Borcea - Înainte Modelu
 
Axiopolis Cernavodă - SC Popești Leordeni
 
Mostiștea Ulmu - Gloria Albești
 
 
 
Etapa XVIII:
 
Recolta Gh. Doja - Mostiștea Ulmu
 
Gloria Albești - Axiopolis Cernavodă
 
SC Popești Leordeni - Agricola Borcea
 
Înainte Modelu - CS Afumați
 
ACSM Oltenița - FC Viitorul II.

Prin decizia Comitetului Executiv din 18 august 2020 s-a validat un format al Ligii 3 cu 100 de echipe participante împărțite în zece serii egale.
 
Potrivit frf.ro, pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:

B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:
  • Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
  • Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
  • Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
  • Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
  • Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10
Cele cinci câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii a 2-a.

Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.

Sursa foto: FC Viitorul
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii