07:13 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul avansează în Cupa României, FC Farul - eliminată

13 May, 2016 00:00 1463 Marime text

Echipa FC Viitorul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României Under-19, competiţie la care au drept de participare primele opt plasate din Seriile Est şi Vest ale Ligii Elitelor U-19. În optimi, echipa constănţeană, pregătită de Vasile Mănăilă, a evoluat pe terenul lui CSU Craiova, unde s-a impus cu 2-1 (2-1).

Gazdele au deschis scorul prin Bogdan Geniniu, în minutul 4, însă FC Viitorul a întors soarta partidei, punctând prin Alexandru Cicâldău (28) şi Florinel Coman (30). Echipa constănţeană a jucat cu: Dur-Bozoancă - Zamfirescu, Burdeţ, Piciu, Panait - Dumitrescu, Trancă (12 Manole; 90 R. Gheorghe), Cicâldău - Ciobanu (88 Tudor), C. Ene (73 Firan), Coman (58 Vâlcea).

Dublă Benghea, Anghel - penalty ratat

În optimi a evoluat şi FC Farul U-19, care a fost învinsă însă în deplasare de Olimpia Satu Mare, scor 5-2. Golurile constănţenilor au fost marcate de Ciprian Benghea. Farul a beneficiat și de o lovitură de la 11 metri, ratată însă de Bogdan Anghel. Rezultatele complete din optimi au fost: LPS Roman - U Cluj 0-5, CSU Craiova - FC Viitorul 1-2, Ceahlăul Piatra Neamţ - ACS Poli Timişoara 1-4, Pandurii Tg. Jiu - CS Mioveni 2-2, 6-4 după penalty-uri, Condordia Chiajna - FC Viitorul Mihai Georgescu Cluj 1-5, Olimpia Satu Mare - FC Farul 5-2, FC Voluntari - Ardealul Cluj 1-0 şi UTA Bătrâna Doamnă - Dinamo Bucureşti 2-1.

Duminică, 15 mai, se joacă sferturile de finală, după programul: U Cluj - FC Viitorul, ACS Poli Timişoara - Pandurii Tg. Jiu, FC Viitorul Mihai Georgescu Cluj - Olimpia Satu Mare, FC Voluntari - UTA Bătrâna Doamnă.

S-au calificat în semifinale

În Liga Elitelor Under-17, FC Viitorul a obţinut calificarea matematică în semifinalele competiţiei, după ce a învins în deplasare, scor 3-0 (Radu Boboc 42, Romeo Bănică 49, Cosmin Tucaliuc 80+3) ACS Performer Constanţa, în etapa a 20-a a sezonului regular. Neînvinsă până acum, FC Viitorul este lider în clasament, cu 56 de puncte, în vreme ce ACS Performer ocupă poziţia a patra, cu 31 de puncte. În aceeaşi rundă, FC Farul a învins pe teren propriu FC Voluntari (1-0, gol - Andrei Dinu), dar se află pe locul 12, ultimul în clasament, cu 16 puncte, la egalitate cu penultima clasată, Juventus Bucureşti. Până la finalul sezonului regular, mai sunt două etape.

Sursa foto: Academia Hagi