Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
00:53 20 04 2021 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul, locul 2 la turneul Memorialului „Gheorghe Ola” (galerie foto)

ro

04 Dec, 2019 16:26 1010 Marime text
După ce a câștigat cu victorii pe linie faza județeană a Memorialului “Gheorghe Ola”, competiție rezervată jucătorilor născuți după 1 ianuarie 2010, trecând în finală de Academia Hagi, FC Farul a participat, în perioada 2-4 decembrie, la faza zonală a întrecerii.

Grație eforturilor depuse de clubul nostru, cu sprijinul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Constanța, turneul a avut loc în Sala Sporturilor din Constanța, deși inițial fusese programat la Focșani.

Echipa pregătită de Bogdan Ciocănel s-a luptat pentru prima poziție, care asigura prezența la turneul final, cu CS Prosport Focșani, ACS Junior Galați, ACS Granitul Babadag, ACS Blue Starts Brăila și ACS Prosport Academy.

Tragerea la sorți a făcut ca derby-ul turneului, între cele două mari favorite, FC Farul și ACS Prosport Academy, să se desfășoară chiar în ziua de debut, fiind prima partidă pentru ambele echipe.

Deși au condus în două rânduri, alb-albaștrii au părăsit terenul învinși, micșorându-și astfel șansele la prima poziție. Constănțenii au continuat să lupte până la final, dar în cele din urmă au ocupat locul secund, o performanță remarcabilă pentru micii fotbaliști de la clubul nostru.

Rezultate înregistrate de FC Farul: 2-4 cu ACS Prosport Academy (Damian Drăghici 2), 5-0 cu ACS Juniorul Galați (Eduard Rainea 2, Tudor Dogaru 2, Damian Drăghici), 3-0 cu Prosport Focșani (Nikolas Olteanu, Eduard Rainea, Sebastian Banerd), 2-0 cu ACS Blue Stars Brăila (Tudor Dogaru 2), 4-4 cu Granitul Babadag (Nikolas Olteanu, Eduard Rainea, David Croitoru, Damian Drăghici).

Două premii pentru alb-albaștrii

Festivitatea de premiere a fost efectuată de Tiberiu Curt, manager FC Farul, Mariana Solomon, director al Direcției Județene pentru Sport și Tineret Constanța, și Victor Radu, reprezentat al Federației Române de Fotbal. Echipa noastră a primit medalii pentru locul secund, dar și două premii individuale, cel mai bun jucător al turneului, David Croitoru, și cel mai bun portar al turneului, Andrei Balaban. Clasament final: 1. ACS Prosport Academy, 2. FC Farul, 3. CS Prosport Focșani.

Lotul folosit de antrenorul Bogdan Ciocănel pe parcursul turneului: Andrei Balaban, David Nițu, Damian Drăghici, Nikolas Olteanu, Eduard Rainea, David Croitoru, David Mirea, Erik Culea, Tudor Vochin, Patrick Nestor, Tudor Dogaru, Sebastian Banerd.

Sursă foto: fcfarulconstanta.ro

Ti-a placut articolul?

Comentarii