20:30 11 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul a topit Otelul

11 Apr, 2005 00:00 687 Marime text
Saptamana istorica a Farului a inceput vineri seara, atunci cand formatia pregatita de Petre Grigoras a intalnit Otelul Galati. Asa cum declarau oficialii clubului de pe litoral, cele trei partide pe care constantenii le sustin in decurs de o saptamana in campionat, cu Otelul Galati si Sportul Studentesc, iar in Cupa Romaniei cu Universitatea Craiova, pot fi hotaratoare in ce priveste istoria clubului de la malul marii. Luptand pe doua fronturi pentru o calificare istorica in cupele europene, atat in campionat, unde se aflau pe un onorant loc patru inaintea acestei etape, cat si in Cupa Romaniei, Farul este foarte aproape de atingerea obiectivului stabilit la inceputul campionatului. Primul pas a fost facut vineri seara, atunci cand "marinarii" au "modelat" Otelul in fel si chip, obtinand o victorie clara, categorica chiar din punct de vedere tactic. Petre Grigoras a castigat clar duelul de la distanta cu Mihai Stoichita, demonstrandu-si valoarea superioara, in ciuda faptului ca nu a facut ocolul lumii pentru a antrena reprezentative precum cele ale statelor Panama si Armeniei. "Rechinii" aveau de platit si o polita antrenorului Mihai Stoichita si de aceea au inceput mult mai in forta intalnirea, jucand cu o ambitie extraordinara. Dominarea Farului a fost coplesitoare in primul act, chiar daca ocaziile uriase au lipsit de la poarta aparata de galateanul Barbu. Otelul a sperat ca in urma unei aparari supraaglomerate si a unor contraatacuri, sa furnizeze surpriza mult dorita. Planurile lor insa au fost dejucate de eurogolul lui Mihai Gurita, care a reluat spectaculos, din foarfeca, in minutul 32 al intalnirii, deschizand scorul. Pana la pauza, tot Farul a controlat jocul, conservand un rezultat ce le dadea mult mai multa incredere pentru actul secund al intalnirii. Repriza a doua a confruntarii a inceput in aceeasi nota de dominare a Farului, ce si-au creat numeroase ocazii de a inscrie. Al doilea gol in poarta galateana a venit firesc in minutul 56, Cristocea trecandu-si in cont al saselea gol pentru Farul in acest sezon. La adapostul celor doua goluri, "rechinii albastri" au preferat sa inghete jocul, fara sa mai forteze inutil poarta adversa. Galatiul a parut o echipa marunta din toate punctele de vedere, fara clarviziune, fara forta de a pune reale probleme de joc pe parcursul disputei. F.C Farul s-a impus asadar cu scorul de 2-0 in fata otelarilor galateni si a facut un prim pas spre obiectivul dorit de conducere in cele trei partide deosebit de importante pe care "marinarii" le disputa in decurs de doar o saptamana. Miercuri, in returul semifinalei Cupei Romaniei, Farul va incerca continuarea parcursului formidabil din acest sezon, intalnind in deplasare o formatie macinata de foarte multe probleme, Universitatea Craiova.