05:06 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța Enes Sali, cu două goluri, și David Păcuraru, marcatori la echipele naționale (GALERIE FOTO)

12 Sep, 2023 14:29 2534 Marime text

13 juniori ai clubului Farul Constanța au evoluat, în luna septembrie 2023, în amicalele pe care le-au susținut în echipele naționale U19, U18 și U15 ale României, precum și naționala U18 a Republicii Moldova.

Echipa națională U19 a României (formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2005) a susținut, în deplasare, două meciuri test cu Israel U19, din care a ieșit cu bilanț neutru: o înfrângere (1-2) și o victorie (3-1).

În ambele confruntări, primul gol al tricolorilor a fost înscris de fiecare dată de jucătorul Farului Enes Sali.

Selecționerul Adrian Dulcea a utilizat în cele două partide doi jucători de la Farul Constanța: Luca Banu și Enes Sali.

Tot pentru România U19 au mai evoluat în aceste două dispute alți trei jucători împrumutați de Farul la alte echipe: Vlad Răfăilă (Dunărea Călărași), Mario Aioanei (Unirea Slobozia) și Patrick Dulcea (FC Argeș).

România U18 (jucători născuți după 1 ianuarie 2006), echipă pregătită de Ion Marin, a susținut două meciuri de verificare (la București și Buftea) în compania Republicii Moldova U18.

Bilanțul tricolorilor a fost o victorie (2-0) și o înfrângere (2-4).

În cel de-al doilea joc și-a trecut numele pe lista marcatorilor și faristul David Păcuraru.

Selecționerul Ion Marin a utilizat în cele două teste trei jucători de la Farul Constanța: Rafael Munteanu, Ionuț Cercel și David Păcuraru.

În aceleași confruntări a evoluat pentru Republica Moldova un alt jucător al Farului, Bogdan Popovici.

De asemenea, România U15 (jucători născuți după 1 ianuarie 2009) a efectuat un stagiu de pregătire, la Cluj Napoca, care a inclus două meciuri de verificare împotriva formațiilor CFR Cluj U16 și Viitorul Cluj U16.

Pentru România U15, echipă coordonată de Victor Ene, au evoluat în aceste confruntări șapte jucători de la Farul Constanța: Matei Florea, Răzvan Plugaru, Alesio Pambuca, Alexandru Goncear, Gabriel Sanda, Răzvan Marincean și Cosmin Mihai.

Israel U19 - România U19 2-1
Luca Banu - mijlocaș, a fost titular și a jucat până în min.56;
Enes Sali - atacant, a fost titular, a înscris în min.44 golul prin care tricolorii au deschis scorul și a jucat până în min.56.

Israel U19 - România U19 1-3
Luca Banu - mijlocaș, a intrat pe teren în min.67;
Enes Sali - atacant, a fost titular, a înscris în min.44 golul de 1-1 și a jucat până în min.67.

România U18 - Republica Moldova U18 2-0
Rafael Munteanu - portar, a fost titular și a jucat tot meciul;
Ionuț Cercel - fundaș central, a intrat pe teren în min.75;
David Păcuraru - atacant, a fost titular și a jucat pe întreaga durată a primei reprize;
Bogdan Popovici (Rep. Moldova) - mijlocaș, a fost titular și a jucat până în min.67.

România U18 - Republica Moldova U18 2-4
Rafael Munteanu - portar, a fost titular și a jucat pe întreaga durată a primei reprize;
Ionuț Cercel - fundaș central, a intrat pe teren din debutul reprizei secunde;
David Păcuraru - atacant, a fost titular, a înscris golul de 1-1 în min.36 și a jucat tot meciul;
Bogdan Popovici (Rep. Moldova) - mijlocaș, a intrat pe teren în repriza secundă.

Sursa foto: frf.ro și frf.tv