14:46 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța Echipele Under-19 și Under-17 joacă în sferturile Cupei României. Formația Under-15, golaveraj 75-0 în opt meciuri (GALERIE FOTO)

30 Mar, 2022 00:00 2423 Marime text

• În Cupa României, cele două echipe fariste se duelează cu Sepsi Sf. Gheorghe și Petrolul Ploiești.

Echipele Under-19 și Under-17 ale Farului Constanța vor susține, miercuri, 30 martie, confruntările din sferturile de finală ale Cupei României.

Pregătită de Nicolae Roșca și Dan Ochia, Farul U19 va întâlni pentru un loc în semifinale Sepsi Sf. Gheorghe U-19, partida fiind programată, de la ora 12.00, în Complexul Academiei Hagi. Dacă Farul U-19 a trecut în precedentele două faze de CSA Steaua U-19 (scor 7-0, în 16-imi) și FC Voluntari U19 (1-0, în optimi), Sepsi U-19 a dispus până acum de Kids Tâmpa Brașov U19 (7-1, în 16-imi) și de FC Buzău U19 (8-0, în optimi).

În sferturi, Farul U-17 (antrenori, Ionuț Mihu și Cristian Șchiopu) va evolua pe terenul Petrolului Ploiești U17, partida fiind programată, de la ora 14.00, la Brazi. Pentru a ajunge în sferturi, Farul U-17 a învins Kinder Constanța U-17 (4-1, în 16-imi) și Academica Clinceni U-17 (6-5 după 11 m, în optimi), în timp ce Petrolul U-17 a trecut de Chindia Târgoviște U-17 (2-0, etapa 1), de CSA Steaua U-17 (7-0, în 16-imi) și de Concordia Chiajna U17 (6-5 după 11 m, în optimi).

În Liga Elitelor Under-15, Farul Constanța (antrenor, Liviu Ștefan) a încheiat en-fanfare etapa regională (seria a III-a) și a acces în sferturile întrecerii. Echipa de pe litoral s-a clasat pe locul întâi, câștigând toate cele opt meciuri jucate, cu golaveraj 75-0! Clasamentul a fost: 1. Farul - 24p, 2. Victoria Delta Tulcea - 15p, 3. Luceafărul Brăila - 11p, 4. Blue Stars Brăila - 7p, 5. Unirea Slobozia - 1p. În ultima etapă din etapa regională, formația constănțeană a dispus cu 16-0 de Unirea Slobozia. „Marinarii“ s-au calificat în sferturi alături de celelalte 15 câștigătoare de serii. Etapa sferturilor (organizată sub forma a patru serii de câte patru echipe) va avea loc în intervalul 8-12 aprilie.

Sursa foto: Academia Hagi

Echipele Under-19 și Under-17 ale Farului Constanța, calificate în sferturi. Unul dintre meciuri, decis la penalty-uri (GALERIE FOTO)