03:26 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cupa României Echipele Under-19 și Under-17 ale Farului Constanța, calificate în sferturi. Unul dintre meciuri, decis la penalty-uri (GALERIE FOTO)

15 Mar, 2022 00:00 2153 Marime text

• Sferturile de finală ale competiției au fost programate pe 30 martie.

Echipele Under-19 și Under-17 ale Farului Constanța s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce au câștigat disputele din optimi.

Farul U19 (antrenori, Nicolae Roșca și Dan Ochia) a evoluat în deplasare, pe terenul lui FC Voluntari, unde s-a impus cu 1-0 (0-0). Unicul gol a fost înscris în minutul 57 de Alexandru Mitulețu. Echipa de pe litoral a jucat cu: Dincă - Maftei, Osman, Duțu, Curea (58 Onuț) - Pleșa (46 Tănasă), Stancu, Mitulețu - Malama, Băceanu (46 Andronache), Agiveli. Pregătită de Ionuț Mihu și Cristi Șchiopu, echipa U-17 a „marinarilor“ a jucat pe teren propriu cu Academica Clinceni, iar partida s-a decis la penalty-uri. În timpul regulamentar, scorul a fost 2-2 (1-0), marcând Adrian Mazilu (26), Vlad Sandu (56) / Andrei Dima (65, 89 - din penalty). De la punctul cu var câștig de cauză a avut Farul. Au transformat la penalty-uri: Dulcea, Banu, Mazilu, Ștefănescu / Melniciuc, Croitoru, Dima. Au ratat la penalty-uri: Aioanei / Nemțeanu, Împungărouă. Sferturile de finală ale Cupei au fost programate pe 30 martie.

În Liga Elitelor Under-15 s-au reluat confruntările, iar Farul Constanța (lider detașat în clasamentul seriei a III-a) a bifat o nouă victorie categorică, 10-0 pe teren propriu cu Luceafărul Brăila. Au marcat: Mario Vladu (16), Cristian Sima (19, 43), Matei Berchez (39, 40, 63), Ricardo Căldăraru (57), Andreas Birbic (60, 70) și Ianis Avramescu (65). Liviu Ștefan, antrenorul Farului, a mizat pe: Maer - Munteanu, Podoleanu, Căldăraru, Rîpeanu - Sima, Marchidan (45 Popeșteanu), Nechifor (36 Birbic) - Vladu (45 Brucă), Manea (36 Avramescu), Pătru (36 Berchez).

Cu două etape înainte de finalul disputelor din seria a III-a, Farul U-15 este ca și calificată în fazele superioare ale Ligii Elitelor U-15, având victorii pe linie și un golaveraj de invidiat după opt etape: 55-0.

Sursa foto: Academia Hagi

Juniorii Under-19 și Under-17 ai Farului Constanța, victorie în amicalul cu Gloria Albești (Liga a 3-a)