21:55 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța Alexandru Stoian, golul victoriei în meciul România - Israel. Iustin Doicaru a marcat contra Cehiei

28 Feb, 2023 00:00 1897 Marime text

• Tricolorii au încheiat turneul din Israel pe locul secund, după ce au înregistrat două victorii și o înfrângere.

Selecționerul echipei naționale Under-16 a României, constănțeanul Nicolae Roșca, a convocat patru jucători de la Farul Constanța la stagiul de pregătire din Cipru, urmat de participarea la Turneul de Dezvoltare UEFA, desfășurat în Israel.

Este vorba de fotbaliștii Rareș Munteanu, John Dumitra, Alexandru Stoian și Iustin Doicaru, iar doi dintre ei (Alexandru Stoian și Iustin Doicaru) au și marcat în partidele susținute. Tricolorii au încheiat turneul pe locul secund, după ce au înregistrat două victorii (8-0 cu Chile U-16 și 2-1 cu Israel U-16) și o înfrângere (2-4 cu Cehia U-16). În aceste confruntări tinerii „marinari“ au evoluat astfel:

România U16 - Chile U16

Rareș Munteanu - fundaș dreapta, a intrat pe teren în minutul 75;
John Dumitra - fundaș central, a fost titular și a jucat tot meciul;
Alexandru Stoian - mijlocaș, a fost titular și a jucat până în minutul 61;
Iustin Doicaru - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 75.

România U16 - Israel U16

Rareș Munteanu - fundaș dreapta, a fost titular și a jucat tot meciul;
Alexandru Stoian - mijlocaș, a intrat pe teren în minutul 26 și a înscris golul victoriei în minutul 90+4;
Iustin Doicaru - atacant, a intrat pe teren în minutul 61.

România U16 - Cehia U16

Rareș Munteanu - fundaș dreapta, a rămas pe banca de rezerve;
Alexandru Stoian - mijlocaș, a fost titular și a jucat până în minutul 59;
Iustin Doicaru - atacant, a fost titular, a marcat în minutul 28 golul de 2-1 pentru România U16 și a jucat până în minutul 80.

Alexandru Stoian a și debutat în Superligă, în 2022 (la vârsta de 14 ani, 10 luni si 13 zile), în partida FCU Craiova - Farul 1-2. Iustin Doicaru este fiul fostului fotbalist Radu Doicaru, cel care a jucat la echipe precum Callatis Mangalia, Farul Constanța și Ceahlăul Piatra Neamț.

Victorii la scor în Cupa de Tineret și Cupa Elitelor

În țară, echipele Under-18 și Under-17 ale Farului Constanța au susținut, pe teren propriu, meciurile cu FC Voluntari din etapa a 3-a a Cupei de Tineret și Cupei Elitelor U-17, Grupa B - Est. Ambele confruntări le-au revenit categoric constănțenilor. Dacă Farul U-18 (antrenori, Ștefan Sandu și Liviu Ștefan) a câștigat cu 6-0, Farul U-17 (antrenor, Ionuț Mihu) s-a impus cu 7-0.

Farul U18 - FC Voluntari U18 6-0 (3-0)

Au marcat: Cosmin Costea 12, Luca Băsceanu 25, Luca Banu 37, Robert Băceanu 64, David Păcuraru 67, Cătălin Tronea 85.
Au evoluat pentru Farul U18: Răfăilă - Aioanei, Duțu (60 Chiper), Martinovic, Răduța (60 Cocot) - Banu, Costea, Dulcea - Păcuraru (78 Tronea), Băceanu (78 Nemțanu), Băsceanu. Rezerve neutilizate: Cimpoeșu - Pariza.

Rezultate Cupa de Tineret, etapa 3, Grupa B - EST: Farul U18 - FC Voluntari U18 6-0, Concordia Chiajna U18 - Sport Team București U18 2-5, Dinamo București U18 - FCSB U18 1-6.
Clasament Cupa de Tineret, Grupa B - EST: 1. FCSB U18 - 9p, 2. Farul U18 - 6p, 3. FC Voluntari U18 - 6p, 4. Sport Team U18 - 3p, 5. Concordia Chiajna U18 - 3p, 6. Dinamo U18 - 0p.

Farul U17 - FC Voluntari U17 7-0 (3-0)

Au marcat: Sebastian Burlacu 2, Alin Cocoș 5, 34-pen., 68, Eric Somandru 46, 63, Bogdan Popovici 88.
Au evoluat pentru Farul U17: Rafael Munteanu - Chihaia, Cercel (54 Moraru), Burlacu (54 Gică), Croitoru (46 Raftu) - Leonte, Marchidan (46 Popovici), Nechifor (46 Birbic) - Codreanu, Somandru, Cocoș. Rezervă neutilizată: Maer.

Rezultate Cupa Elitelor U17, etapa 3, Grupa B - EST: Farul U17 - FC Voluntari U17 7-0, Concordia Chiajna U17 - Sport Team București U17 0-5, Dinamo București U17 - FCSB U17 0-9.
Clasament Cupa Elitelor U17, Grupa B - EST: 1. Farul U17 - 9p, 2. FCSB - 6p, 3. Dinamo - 4p, 4. FC Voluntari - 4p, 5. Sport Team - 3p, 6. Concordia Chiajna - 0p.

Sursa foto: frf.ro și Academia Hagi

La 15 ani, în primul cantonament cu seniorii Farului. Alex a și debutat în Superligă și visează la primul gol (GALERIE FOT0 + VIDEO)