02:23 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul a cedat categoric prima partida din acest an

21 Mar, 2005 00:00 656 Marime text
R.C Farul nu a izbutit nici in aceasta etapa sa rupa sirul insucceselor in partidele desfasurate in deplasare, cedand categoric intalnirea Stiinta Petrosani, scor 0-17. Constantenii continua astfel evolutiile penibile in partidele desfasurate in deplasare in acest sezon, in ciuda unei pregatiri bune in aceasta pauza competitionala. Faptul ca de la R.C Farul a lipsit Ionut Nechita (accidentat), jucator ce reusea sa mai spele onoarea "marinarilor" in partidele din deplasare, nu este o scuza pentru aceasta noua infrangere a elevilor lui Adrian Pllotschi. "Am intalnit o echipa ambitioasa ce a luptat pentru fiecare balon. La noi, pachetul de inaintare a functionat excelent insa doar atat. Pe trei-sferturi, jucatorii au incercat sa faca o figura frumoasa, insa terenul a impiedicat acest lucru. S-a jucat practic intr-o mocirla, iar la un moment dat nu se mai stia cine este de la Petrosani si cine de la Farul. In prima repriza am avut vantul in fata si gazdele au profitat intrand la pauza cu avantaj pe tabela, scor 10-0. Chiar daca nu am beneficiat de lovituri ce ar fi putut sa ne aduca puncte in contul nostru, lipsa unui suteor de meserie asa cum este Nechita, s-a facut resimtita. El este un jucator important al echipei si sper ca pana la partida cu Aradul sa poata fi recuperat", declara antrenorul Farului, Adrian Pllotschi. In urma acestui esec, R.C Farul coboara pe locul sapte al clasamentului. Jocul rezultatelor, infrangerea celor de la Rulmentul Barlad (13-34 cu Dinamo) si a celor de la Bucovina Suceava (9-29 cu Universitatea Cluj) face ca trupa de pe litoral sa nu se afunde in zona fierbinte a clasamentului si sa pastreze in continuare sanse de a se salva de la retrogradare. In etapa a 12-a, ce va avea loc pe 26 martie, R.C Farul va intalni pe teren propriu ocupanta locului trei in clasament, Contor Zenner Arad.