22:22 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Egal între Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și Farul Constanța, după un meci cu multe ocazii de gol

05 Apr, 2024 22:45 889 Marime text

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și Farul Constanța au remizat, scor 1-1 (1-1), astăzi, 5 aprilie 2024, la Sfântu Gheorghe, în etapa a treia din turneul play-off al Superligii 2023/2024.

Oaspeții au deschis scorul, prin Louis Munteanu, în minutul 44, iar Sepsi OSK a restabilit egalitatea, un minut mai târziu, prin Safranko, al cărui gol avea să stabilească scorul final, în ciuda ocaziilor multe din partea secundă.

Farul a irosit situații mari după pauză (când a jucat mai bine decât în prima parte), ratând victoria, Louis Munteanu având printre altele și o bară.

Pe de altă parte, echipa covăsneană a avut două goluri anulate cu VAR.

Ne întoarcem cu un punct de la Sfântu Gheorghe, după un meci în care am ratat în mai multe rânduri victoria, se arată pe pagina de Facebook a Farului.

Farul Constanța (manager tehnic, Gheorghe Hagi) a jucat cu: Buzbuchi  - M. Popescu, Larie, Dănuleasă (64 D. Sîrbu), Dussaut (14 Gustavo Marins) – Cr. Ganea, Queiros (74 Dr. Nedelcu), Grameni (cpt.) - Grigoryan (46 Vînă), L. Munteanu, I. Cojocaru (46 Rivaldinho). Rezerve: Mușat – Grosu, N. Popescu, Casap, Stoian, Andronache.

Sepsi OSK (antrenor, Bernd Storck): Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, Kesckes (46 Fl. Ștefan), Dumitrescu - Oroian (60 Oteliță), Păun (78 Aganovic), Kallaku, Varga (60 Alimi) - Ștefănescu (46 Debeljuh), Safranko. Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Fl  Ștefan, Popșa, Rondon.

Site oficial Farul:

Farul a remizat în meciul de la Sf. Gheorghe, cu Sepsi, după o partidă foarte disputată, cu multe situații la ambele porți. "Marinarii" au deschis scorul în min. 43, prin Louis Munteanu, al cărui șut puternic de la 18 m s-a oprit în plasa porții lui Niczuly. Gazdele au egalat însă la următoarea fază, rezultatul de la pauză, 1-1, păstrându-se până la final. Farul a jucat mult mai bine în repriza secundă, însă numeroasele ocazii clare pe care și le-a creat nu a reușit să le și fructifice.

În urma acestui rezultat, cele două echipe rămân pe ultimele două locuri din clasament, Farul pe cinci, cu 26 de puncte, iar Sepsi OSK pe șase, cu 24 de puncte.