17:37 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Echipa lui Hagi, pe 4 în Seria I Al doilea succes consecutiv pentru Viitorul

18 Apr, 2011 03:00 1285 Marime text
viitorul.jpgDupă un start de retur mai puţin reuşit, divizionara secundă FC Viitorul Constanţa a reuşit, sâmbătă, al doilea succes consecutiv, după ce s-a impus pe teren propriu în faţa Dunării Galaţi, cu scorul de 2-0.

Elevii lui Cătălin Anghel au trecut la cârma partidei încă din debut şi au o primă ocazie după nouă minute de joc, lovitura de cap a lui Cristocea fiind reţinută de portarul gălăţenilor, Pârvu. Constănţenii continuă atacurile, iar în minutul 16 Rusu reia cu capul peste poartă după un corner executat de Cristocea. Presiunea la poarta oaspeţilor s-a concretizat în gol pentru FC Viitorul abia în minutul 42. Lupu a executat o lovitură liberă, Rusu a prelungit cu capul, iar Aurelian Chiţu a punctat cu o lovitură de cap din careul mic. Repriza secundă a fost mult mai săracă în faze de poartă, cea mai importantă ocazie petrecându-se în minutul 62, când Gavra a şutat puternic din careu, însă Pârvu a respins mingea în corner. Lovitura finală a fost dată în ultimul minut de prelungire, gazdele dublându-şi avantajul după ce Cristocea a rămas singur în faţa porţii oaspeţilor după o pasă a lui Chiţu şi a îndeplinit o simplă formalitate, împingând mingea în plasă. Antrenorul Cătălin Anghel a început partida contra Dunării cu echipa formată din: Costea - Marius Rusu (min. 71 - Păcuraru), Ninu, Larie - Lupu (min. 86 - Sin), Cârstocea, Benzar, Cristocea - Bică, Gavra (min. 83 - Călin) şi Aurelian Chiţu. În urma acestui succes, FC Viitorul Constanta urcă pe locul 4 în clasamentul Seriei I, cu 35 de puncte, la nouă lungimi de ultimul loc pe podium, ocupat de Concordia Chiajna. Următorul meci al Viitorului în campionat este programat vineri, de la ora 17.00, când va întâlni în deplasare „lanterna roşie" a Seriei I, CF Brăila. Amintim că, la cererea conducătorilor cluburilor, meciurile din runda cu numărul 23 din eşalonul secund au fost devansate cu o zi, pentru a permite jucătorilor şi antrenorilor să petreacă sărbătorile de Paşte alături de familie.