14:26 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Dinamo a câștigat meciul cu HC Dobrogea Sud Constanța, dar nu s-a impus ușor

15 Sep, 2019 18:32 1832 Marime text
Campioana și vicecampioana din sezonul trecut al Ligii Naționale de handbal masculin, Dinamo București, respectiv HC Dobrogea Sud Constanța, s-au întâlnit, astăzi, în capitală, în etapa a treia a campionatului.

Victoria i-a aparținut lui Dinamo, dar aceasta nu s-a impus ușor.

Scor final, 29-27, la pauză 13-13.

Echipa noastră a fost aproape de un rezultat favorabil pe terenul campioanei, care s-a impus greu, cu 29-27 (13-13 la pauză), după un joc echilibrat. Deși au avut la dispoziție doar 12 jucători, antrenorii Zvonko Sundovski și George Buricea au asamblat o echipa competitivă, capabilă să se bată de la egal la egal cu campioana României chiar în fief – ul acesteia. Băieții noștri și-au pierdut inspirația în atac pe final și cele aproape 8 minute fără gol aveau să-i coste. Dinamo a rezistat la 28-26, a marcat apoi decisiv, pentru ca Chikovani sa închidă tabela în ultimele secunde, se arată pe site-ul oficial al HC Dobrogea Sud.

În urma acestui eșec, echipa de pe litoral rămâne fără niciun punct după trei etape și se află pe locul 13 (penultimul) în clasament.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța