01:12 11 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Deltacons, din nou invinsa de constanteni

23 Apr, 2005 00:00 935 Marime text

Spectacol voleibalistic la Sala Sporturilor

Sansele formatiei de pe litoral de a cuceri in premiera titlul de campioana nationala la volei masculin s-au marit considerabil dupa ce joi seara, Began si compania au invins cu scorul de 3-1 la seturi pe eterna rivala, Deltacons Tulcea. Urmarit din tribune de peste o mie de spectatori, meciul contand pentru ultimul turneu al play-off-ului Superligii a fost unul deosebit de spectaculos, cu rasturnari de scor nerecomandate cardiacilor. VCM Constanta avea nevoie de o victorie in aceasta partida, pentru a mai spera la titlul national. Derbyul a fost dealtfel dominat de jucatorii pregatiti de Petrica Stancu si Romeo Enescu, care au demonstrat o mare dorinta de victorie si o ambitie fara margini. VCM a castigat primul set intr-o maniera categorica 25-13, un atu al constantenilor fiind adus de cateva serve excelente ale "falsului" Laurentiu Lica, mingi imposibil de prins de catre voleibalistii tulceni. Cel de al doilea "act" a fost mult mai echilibrat, Deltacons avand o tresarire de orgoliu si reusind sa se impuna cu 25-23. Trecusera doar 44 de minute de joc efectiv si scorul la seturi era unul egal. In setul trei a fost randul lui Viorel Dirivenco sa se remarce, extrema echipei noastre reusind sa puncteze de mai multe ori, intr-o maniera entuziasta. Scor 26-24 si partida intra in setul patru, "act" la finalul caruia urma sa se decisa si formatia castigatoare. Intreaga echipa a reusit sa se concentreze la maximum si sa castige puncte decisive in economia intalnirii. Setul s-a incheiat cu scorul de 25-21 si VCM a castigat derbyul campionatului national. Tot in prima zi a turneului, la Sala Sporturilor s-a disputat partida dintre Petrom si Dinamo, ploiestenii invingand cu scorul de 3-0. Ieri seara, dupa inchiderea editiei, s-au disputat alte doua partide extrem de importante Deltacons - Dinamo si VCM - Petrom. In cursul serii de astazi, Sala Sporturilor va gazdui ultimele confruntari ale turneului: VCM - Dinamo si Deltacons - Petrom. Pentru a cuceri titlul, VCM (16 p) trebuie sa castige toate meciurile turneului iar Deltacons (lidera clasamentului in play-off, cu 17 p) sa piarda cu Petrom sau Dinamo. Revenind la partida de joi seara, trebuie mentionati protagonistii spectacolului voleibalistic: VCM - Began (capitan), Jean Serban, Iulian Stoian, Harabagiu, Pavel, Ivkovic, Enache Popescu, Voinea, Mihaila, Lica, Oancea, Parpala, Oros, Dirivenco.Deltacons Tulcea - Pereu, Ilies, Costache, Gontariu, Iosif, Pavel, Teotoc, Dumitrescu (cpt), Tanasescu, Kovacs, Abraham, Palade si Pavel.