21:41 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Cupa României 2023/2024 Axiopolis Cernavodă și Gloria Băneasa au acces în turul doi național

03 Aug, 2023 09:30 1813 Marime text
Axiopolis Cernavodă

Echipele de fotbal Axiopolis Cernavodă și Gloria Băneasa, componente ale Ligii a 3-a, au înregistrat victorii în turul întâi național al Cupei României, ediția 2023/2024, calificându-se astfel în etapa a doua.

Ambele formații au jucat pe teren propriu.

Axiopolis Cernavodă (antrenor, Petre Grigoraș) a învins Agricola Borcea (Liga a 3-a), scor 5-2 după prelungiri. La finele a 90 de minute, scorul fusese egal, 2-2.

Pentru echipa gazdă au marcat Victor Alecu (2), Darius Vătămănuță, Dragoș Grigore și Alex Moise.

Gloria Băneasa (antrenor, Ion Sîrbu) a trecut de LPS HD Clinceni cu 5-0, grație reușitelor lui Robert Răducanu (2), Sandu Iovu, Florin Lungu și Antonio Iosofache.

UPDATE:

În turul doi, Gloria Băneasa va întâlni pe teren propriu Dunărea 2005 Călărași, iar Axiopolis Cernavodă va juca, tot acasă, cu CS Amara.

Meciurile se vor juca miercuri, 9 august.

Sursa foto: Facebook (Axiopolis Cernavodă)