21:01 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța, vicecampioană națională la rugby în 7 (GALERIE FOTO)

28 Oct, 2023 20:08 1133 Marime text

Meciurile din ultima etape a Campionatului Național de rugby în 7, Grupa Elită, s-au desfășurat astăzi, 28 octombrie 2023, pe stadionul „Tepro“ din Iași.

Echipa CSM Constanța (antrenori Nicolae Radu Mocanu și Daniel Boldor) nu le-a lăsat nicio șansă adversarelor, încheind turneul cu victorii pe linie.

Formația de pe litoral a câștigat Grupa B, cu trei succese.

În primul meci, a dispus clar de Poli Iași cu 42-7 (21-7), apoi a avut o repriză secundă excelentă cu Rapid București, când, deși a fost condusă la pauză cu 7-0, a revenit cu trei eseuri și s-a impus cu 15-7, iar în ultima partidă a învins categoric pe CSU Arad cu 47-0 (26-0).

În finala turneului, CSM Constanța și-a demonstrat superioritatea evidentă în fața campioanei, CSU Elbi Cluj, pe care a învins-o cu 33-0 (19-0).

Trebuie remarcat debutul la seniori al tânărului Adrian Lupu, promovat de la echipa U20. CSM Constanța își menține titlul de vicecampioană, după ce și în ediția trecută de campionat își adjudecase medaliile de argint. Hai Constanța! Team is everything!, este mesajul CSM Constanța.

Înaintea turneului de la Iași, CSM Constanța se afla pe locul al 3-lea în clasamentul general, cu 22 de puncte.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Rugby)

CSM Constanța a câștigat finala mică a turneului de la București (GALERIE FOTO)