10:05 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rugby în 7 CSM Constanța a câștigat finala mică a turneului de la București (GALERIE FOTO)

14 Oct, 2023 19:24 1220 Marime text

Meciurile din etapa a 2-a a Campionatului Național de rugby în 7, Grupa Elita, s-au desfășurat sâmbătă, 14 octombrie 2023, pe terenul “Parcul Copilului” din capitală.

Echipa CSM Constanța (antrenori, Nicolae Radu Mocanu și Daniel Boldor) s-a clasat pe locul al doilea în Grupa B și a jucat finala mică a turneului, cu CS Năvodari, pe care a câștigat-o clar, obținând astfel locul al treilea în etapă.

În primul meci, CSM Constanța a început în forță și s-a impus fără emoții, în fața echipei Poli Iași cu 33-5 (21-0).

A urmat o partidă extrem de echilibrată, cu Rapid, care a decis câștigătoarea grupei, formația bucureșteană câștigând la limită cu 17-15 (5-5) diferența fiind făcută de transformarea unui eseu.

În ultima partidă din grupă, CSM Constanța a făcut o demonstrație de forță și a dispus clar de CSU Arad cu 68-0 (35-0).

Terminând grupa pe locul secund, CSM Constanța a jucat finala mică a turneului cu CS Năvodari, formație de care a dispus clar, cu 33-0 (14-0), după ce învingătorii au marcat cinci eseuri, dintre care patru transformate.

În afara meciului cu CSM Constanța, CS Năvodari (antrenori, Cristina Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase) a înregistrat rezultatele: CS Năvodari - CSU ELBI Cluj 10-12, CS Năvodari - RC Grivita 38-14, CS Năvodari - Știința Petroșani 31-19.

Meciurile ultimei etape din Campionatul Național de rugby în 7 sunt programate sâmbătă, 28 octombrie 2023, la Iași.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța rugby)