18:55 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța Triatlonistul Carol Popa, pe podium la Cupa Europeană. „Încă o performanță de top“ (GALERIE FOTO)

26 Jun, 2023 16:48 1360 Marime text

Triatlonistul Carol Popa, de la CSM Constanța, continuă rezultatele deosebite în întreceri.

Astfel, sportivul de pe litoral s-a clasat pe locul 3 la Cupa Europeană de Juniori de la Wels (Austria), în proba de sprint.

Sportivul antrenat de Cristi Doicescu a concurat într-o companie selectă, la categoria 16-19 ani, și a cucerit medalia de bronz, cu timpul de 55 minute și 10 secunde.

Încă o performanță de top pentru triatlonistul Carol Popa!

Carol a scos cel mai bun timp din concurs la ciclism (27.05 pe distanța de 20km), al doilea timp la alergare (15.33 pe distanța de 5km) și al treilea timp la înot (9.36 pe distanța de 750m), fiind devansat doar de francezul Thomas Hasmaennel și maghiarul Zalan Hobor, dintr-un total de 70 de concurenți! Felicitări, Carol! Felicitări, staff-ului! Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Carol a reușit o performanță foarte importantă și a arătat că trecerea către distanța sprint îl avantajează. Alături de antrenorul său, Doicescu Cristian Iulian, au corectat micile erori care au impact mare și au reușit o cursă perfectă, în fața unor sportivi foarte puternici. În competiție, Federația Română de Triatlon a fost reprezentată și de Mihaela Cârstea, în calitate de Oficial Tehnic. Hai România!, se arată pe pagina de Facebook a FRT.

Sursa foto: Facebook (Federația Română de Triatlon)