13:32 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța Baschet În succesul cu CSM 2007 Focșani, Vytenis Čižauskas - primele minute pe parchet după o lungă absență

10 Dec, 2023 09:35 826 Marime text

Echipa masculină de baschet CSM Constanța a continuat forma bună pe care a arătat-o în etapa precedentă, în succesul de pe teren propriu cu Petrolul Ploiești, și s-a impus pe terenul ultimei clasate din grupa B a Ligii Naționale, CSM 2007 Focșani, scor 85-76.

Echipa de pe litoral a câștigat primele trei sferturi, conducând la pauză cu 40-32. Scorul pe sferturi în disputa Focșani – Constanța a fost 19-22, 13-18, 22-25 și 22-20.

Dragoș Diculescu a încheiat meciul în double double, cu 16 puncte, 12 recuperări (10 defensive) și 3 pase decisive, Bryan Griffin a fost principalul marcator, 18p și 5 recuperări, Kyndall Hill a avut 14 puncte și 9 recuperări, Jorden Duffy 10p (2x3p), 6 recuperări și 9 pase decisive, Cedric Henderson Jr 8p și 4 recuperări, Rolland Török 7p și 2 recuperări, Mario Lazar 6p și 2 recuperări, Andrei Oprean 3p (1x3p), Ștefan Gribinic 3p (1x3p).

În acest meci, Vytenis Čižauskas a avut primele minute pe pachet după o lungă perioadă în afara terenului marcată de o accidentare, iar din lotul CSM Constanța au mai făcut parte Șerban Jeles și Vitalie Balan.

Pentru CSM Constanța urmează un meci pe teren propriu, cu CS Vâlcea 1924, echipă în fața căreia CSM Constanța își poate lua revanșa, după ce a cedat în meciul tur de la Vâlcea cu 72-81.

Imaginea a fost preluată de pe pagina de Facebook „CSM Focșani 2007 Oficial“. Foto: CNC Media Action

CSM Constanța, succes cu Petrolul Ploiești. „Sprijinul fanilor a fost al șaselea jucător“ (GALERIE FOTO)