Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
13:00 28 06 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța Alexia Dospin a început noul sezon cu o medalie de argint în palmares (P)

ro

28 Jun, 2026 11:49 174 Marime text
Sursa foto: Facebook CSM Constanța

Atleta Alexia Dospin de la CSM Constanța a început cu dreptul noul sezon competițional.
 
Sportiva de pe litoral a debutat sâmbătă în sezonul de vară, participând la concursul din Nivelles (Belgia) unde a urcat pe podium și a cucerit medalia de argint.
 
Competiția atletică de la Nivelles este cunoscută oficial ca Immobel Infinity EAP Meeting și a avut loc pe pista stadionului “Stade du Parc de la Dodaine”, fiind o etapă din circuitul EAP și World Continental Tour.
 
La primul concurs al sezonului, Alexia a avut o evoluție remarcabilă, câștigând medalia de argint, cu o săritură de 13,89 metri, în proba de triplusalt.
 
Ea a fost devansată de Ilona Masson (Belgia) cu 14,26 metri și s-a clasat pe podium, înaintea sportivei Ruth Hildebrand (Germania) cu 13,73 metri.
 
„Vă reamintim, Alexia Dospin este campioană europeană U23 și se află în primul an de competiții la senioare, speranțele fiind mari, în perspectiva viitoarelor concursuri.
 
În funcție de cum se va recupera după acest concurs, sportiva noastră este posibil să participe la Cupa României de la Craiova peste o săptămână, după care va urma un turneu internațional la Istanbul pe 11 iulie.
 

Alexia Dospin este pregătită la CSM Constanța de antrenoarea Carmen Botea.
 
Hai România! Hai Constanța!”, se arată în postarea CSM Constanța.

Ti-a placut articolul?

Comentarii