21:04 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța Alexandru Olteanu, lecție în Programul pentru Instruirea și Licențierea Antrenorilor de Baschet

05 Apr, 2023 00:00 1398 Marime text

• Echipa de seniori a CSM Constanța participă în grupa 1-10 a Ligii Naționale, iar următorul meci îl susține pe teren propriu, cu BC CSU Sibiu, vineri, 7 aprilie.

În cadrul Programului pentru Instruirea și Licențierea Antrenorilor de Baschet, Alexandru Olteanu, antrenorul principal al echipei masculine CSM Constanța, va susține miercuri, 5 aprilie, clinicul dedicat celor care își doresc să cunoască metodele sale de antrenament și tactica aplicată în Liga Națională.

Acțiunea se va desfășura la Constanța, în Sala Sporturilor „Simona Amânar“, de la ora 11.30. Temele abordate vor fi: 1. Exerciții pentru pase și dribling (ora 11.30 - 12.45), 2. Dezvoltarea jucătorilor - exerciții pregătitoare pentru blocaj - ieșire din blocaj (ora 12.45 - 14.00), 3. Tranziția ofensivă (ora 14.00 - 15.15).

Echipa de seniori a CSM Constanța participă în grupa 1-10 a Ligii Naționale, iar următorul meci îl susține pe teren propriu, cu BC CSU Sibiu, vineri, 7 aprilie, de la ora 20.00. Anterior, formația de pe litoral a jucat pe terenul campioanei României, U-BT Cluj-Napoca, și a avut o misiune dificilă, cedând cu 59-90 (42-53). CSM Constanța (antrenori, Alexandru Olteanu și Valentin Boian) a câștigat primul sfert (24-23) și a stat aproape de adversară până la pauză, însă deținătorii titlului și-au respectat statutul de favoriți și au făcut diferența în parțialul 3. Pe sferturi, scorul în confruntarea Cluj - Constanța a fost 23-24, 30-18, 24-5, 13-12.

În campionatul juniorilor Under-13, echipa CSM Constanța, pregătită de Gabriela Ramona Pop și Alina Șerban, a realizat o victorie în cele mai recente două etape disputate. La Constanța, în sala „Tomis“, juniorii s-au impus în primul meci, cu Șoimii Albi București (scor 47-22), ca, mai apoi, să cedeze în cel de-a doua partidă, cu Petras Piatra Neamț, scor 34-41. CSM Constanța U-13 se află pe locul 3 în grupa 6, cu 6 puncte, având două victorii în patru meciuri.

Tot în sala „Tomis“ din Constanța, juniorii U-17 de la CSM Constanța (antrenori, Bogdan Ivanovici și Mario Takacs-Sixt) au susținut un nou turneua. Într-o atmosferă deosebită (cu sala plină), constănțenii au cedat la mare luptă în prima întâlnire, cu CSU ASE București, scor 67-76, și s-au impus în a doua zi, cu CSȘ Bacău, scor 71-60. În următoarele meciuri, CSM Constanța va întâlni CN Aurel Vlaicu 1 București, U-BT Cluj-Napoca și CSS Brașovia Brașov.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)