12:18 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Phoenix Constanța, victorie în primul meci de la Târgoviște

25 May, 2018 21:30 2026 Marime text
Echipa feminină de baschet Phoenix Constanța a debutat cu victorie, astăzi, la turneul final al Ligii 1, care se dispută la Târgoviște.

Jucătoarele pregătite de Predrag Stanojcic și Dan Constantinescu au dispus de CSM Oradea cu 58-53 (scor la pauză 22-29 la pauză, iar pe sferturi 10-15, 12-14, 15-12, 21-12).

Pentru formația de pe litoral au punctat Chelsea Douglas - 22 de puncte, Bianca Fota - 16, Jassany Williams - 7, Teodora Armanu - 5, Selena Kirberg - 5 şi Ecaterina Armanu - 3.

Suntem bucuroși să vă anunțăm prima victorie pentru Constanța la turneul final. După un meci foarte echilibrat, cu schimbări de rezultat când pentru Constanța, când pentru Oradea, baschetbalistele de la Phoenix s-au dovedit pe final mai puternice, dorindu-și să câștige în fața CSM Oradea (la a treia întâlnire cu aceasta), și și-au asigurat victoria cu mari emoții!, a declarat Cristian Mănăstireanu, președintele CS Phoenix.

În următorul meci, CS Phoenix se va duela cu CS București (sâmbătă, de la ora 17.00), iar apoi va întâlni CS Municipal Târgoviște (duminică, de la ora 13.00).

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța