06:12 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cosmin Matei, eurogol FC Viitorul a învins campioana CFR Cluj și a egalat-o la puncte în fruntea clasamentului Ligii 1!

06 Oct, 2019 22:47 1961 Marime text
Singurul meci de astăzi, din etapa a 12-a a Ligii 1, s-a jucat la Ovidiu, între FC Viitorul și campioana României, CFR Cluj.

În urma unui nou meci foarte bun, mai cu seamă în prima repriză, FC Viitorul s-a impus cu 3-1 (2-0), conducând cu 3-0 încă din minutul 57 și administrându-i formației antrenate de Dan Petrescu a doua înfrângere stagională!

Au marcat Peteleu (27 - autogol), C. Matei (36), Rivaldinho (57) / Culio (76 - din penalty).

Cosmin Matei a înscris o bijuterie de gol, șut cu exteriorul de la aproximativ 30 de metri, la vinclu!

În urma acestui succes, FC Viitorul a ajunsla 24 de puncte în clasament, egalând CFR Cluj în fruntea ierarhiei, cele două echipe având cele mai bune atacuri din divizie. CFR rămâne lider grație golaverajului superior (29-11 față de 29-15). Cele trei echipe de pe podium sunt: 1. CFR Cluj - 24p, 2. FC Viitorul - 24p, 3. U Craiova - 23p.

Au evoluat echipele:

FC Viitorul (manager tehnic, Gică Hagi): Căbuz - Boboc, Țîru (cpt.), Mladen, De Nooijer - C. Matei (51 St. Filip), Artean, L. Houri - G. Iancu (83 P. Iacob) - Rivaldinho, G. Ganea (55 M. Dulca).

CFR Cluj (antrenor, Dan Petrescu): Arlauskis - Peteleu, Vinicius, Cestor, Camora (cpt.) - Itu (46 Bordeianu), Hoban (60 M. Pereira), Culio (81 C. Deac) - Costache, L. Traore, Păun.

Sursa foto: FC Viitorul